Afrika menekşelerini kurtarmak

Ne zaman pazarda satılan bir Afrika menekşesi görsem hüzünlenirim; kara bir saksı içinde cılız yapraklar, tepesinde cılız çiçekler… Hüzünlenirim çünkü hiçbir Afrika menekşesi yakışmaz pazarlara.

Bir Afrika menekşesi hüzünlendirmeli insanı. Köleliğin çiçeğidir Afrika menekşesi… Belki bir kölenin cebinde gelmiştir bizim dünyamıza, belki de sarışın bir köle tüccarı, bir yerli kulübesinin kapı eşiğinden kopartmıştır onu ilk defa… Büyük yelkenlerini fora etmeden önce beyaz adam, zincire vurmadan yani daha kara derili yerlileri,  bilmezdi bizim dünyamız o narin güzelliği.

Bir Afrika menekşesi gördüğünüzde hüzünlenin… Mutlaka da bir tane bulunsun pencerenizde; unutmamak için! Çoğaltın Afrika menekşelerini, dağıtın konu komşuya ama unutmayın ki Afrika menekşeleri; uçsuz maviliklerde, büyük ve ahşap gemilerde yitmiş olan binlerce kölenin ruhudur.

Tarihin nasıl bir cilvesidir ki, pazarlarda bir zamanlar satılan zenci kadınlardan sonra;  en çok satılan çiçek türüdür Afrika menekşesi.

Afrika menekşelerini pazarlarda satmayın amcalar! Bilin ki Afrika’da, boynu küflü bir bezirgan palasında kalan yerli, menekşeleri çok sevmişti…

Velhasıl sayın okuyucu; zor zanaattır Afrika menekşesi olmak. Afrika menekşesi neden kokmaz bilir misin? Kokusu çalınmıştır çünkü insafsızca. Daha önemli bir misyonu vardır ama o günden beri; söylemek. Camında bir menekşe varsa git şimdi yanına ve iyice yaklaştır kulağını yapraklarına… İnce bir kabile ninnisidir kulağına değen.

Sen hiç düşündün mü? Afrika menekşelerinin yapraklarının altı neden kırmızıdır…

koleler-zincirler-Afrika-menekselerini-kurtarmak

 

Yorum Yazın