Bir / one

Sırma Yıldız’ın “Bir / One” adlı sergisi 20 Şubat – 11 Mart 2015 tarihleri arasında Galeri Soyut / B Salonu’nda izleyiciyle buluşuyor.

Sırma Yıldız 1963 yılında Ankara’da doğmuştur. 2007 yılında Çıdam Melek rehberliğinde taş heykel çalışmalarına başladı. Halen ortağıyla kurdukları Natilus Sanat Atölyesi’nde sanat çalışmalarına devam ediyor.

Hiç bir eser boşluğa doğmaz, ardında bir yaşam, yaşanmışlıklar ve de yaşanmamışlıklar vardır. Böylece akan nehre eklenir. Sanatçı kendinden önce var olanlara bir yenisini eklerken önce kendini evirir, çevirir, devirir ve nihayet yeniden yapılandırır. Sırma Yıldız taşı işlerken bir sanatçı olarak taşıdığı isimlerinin anlamının hakkını bilgi, erdem, etik ve estetikle yoğurup renk-ahenk heykellerini yaratır. Sırma eserlerini kurgularken ‘zaman’ çizgisel olarak işlemez-‘zaman’ dinamik, devinimsel ve daireseldir. Sırma ‘an’da ve ‘hal’ de olmayı tercih eden bir sanatçı olarak zamanın devinimselliğini ve bütünselliğini heykellerini biçimlendirirken yansıtmak istemiştir. Sanatçı yaşam felsefesi olarak -yolda olmayı ve yolda kalmayı; beden-ruh-zihin senteziyle gerçekleştirmek olarak tanımlar. İdeal ve real estetik bilgisini taşlarla buluştururken sanata en zorlu ve en kadim malzemeyle bir ilmek atmıştır. Sırma, sahici, yalın ve çok katmanlı bir taş ustasıdır.
– Meltem Şahin Eney

Açılış: 20 Şubat Cuma – Saat: 18:00 – 20:30 / Yer: B Salonu

Galeri Soyut

Yıldızevler Mah. R. Tagore Cad Şehit Mustafa Doğan Sokak No: 82 / A – B Çankaya – 06550 / ANKARA
galerisoyut.com.tr
Tel: (+90312) 438 8670

Sergiler
Bir
One
Heykel Sergisi
Sırma Yıldız
Natilus Sanat Atölyesi
Galeri Soyut
Galeri Soyut nerede

Yorum Yazın