Çakı çakmak ayna tarak – Bekir Salih Tunceroğlu

”Çakı Çakmak Ayna Tarak”. Samimi, tecrübeli bir kalemden, sıcacık, içinizi ısıtan, buram buram Anadolu kokan on beş hikaye. Yazarı Bekir Tuncer Salihoğlu. Salihoğlu’nun daha önce çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makale ve hikayeleri var. Ayrıca bir tiyatro eseri yazmış ve bu eser sahnelenmiş. ”Çakı Çakmak Ayna Tarak” yayınlanmış ilk kitabı. Basılmayı bekleyen üç kitabı daha var. Eser Reçete Yayınları’ndan çıkmış. Okurlarına güzel bir armağan.

Yazar, kapak resmi olarak tarihi Süleymaniye semtinden bir kesit seçmiş. Resmin hemen üzerinde kitabın ismi yer alıyor iri puntolarla. İlginç ve dikkat çekici bir isim. ” Çakı Çakmak Ayna Tarak”. İlk etapta kitapta okuyacağınız hikayelere dair birçok şey canlandırıyor zihninizde bu isim. Ama hemen belirtmeliyim ki satırlar arasında gezindikçe, birçok farklı dünyanın kapısını aralayacağınıza emin olabilirsiniz.

Gözleriniz satırlar arasında gezinirken, kalbinize dokunan, sırtınızı sıvazlayan bir eli hissedeceksiniz adeta. Anadolu insanının hayata bakışını, merhametini, hüznünü bulacaksınız sayfalarda. Sıcacık, bizden hikayeler okuyacaksınız.

Can alıcı, nokta vuruşlarla hayatın içinden cımbızlanan an’lara tanık olacaksınız.

Kahramanlar çok tanıdık gelecek sizlere. İşportacı İsmail… Şoför Halis, aslında her gün etrafımızda…

Kamber mesela. Her köyün belki her mahallenin Kamber’inden farklı değil.

Sonra Suna Abla, Sedat Öğretmen, Songül Anne…

Her hikayede kendi hayatınızdan tanıdık birileri çıkacak karşınıza.

Satırlarda esprili bir dil de bulacaksınız, dertliyle dertlenen hikaye kahramanlarında ve her hikayede kahramanının şahsında hayatı, insanları sorgulayan bir kalem.

Tüm hikayelerde gizli bir mesaj var dikkati çeken. İnanca vurgu. Dinin hayatımızdaki olmazsa olmaz yeri. Yani samimi, tecrübeli, esprili ama bir o kadar da inançlı bir kalem var karşınızda.

Mesela;

Bir hikayesinde ”kadına hicret eden kadına, Allah’a hicret eden mâşukuna kavuşur” demiş yazar. Bir başka hikayede, ”isteyince vermenin bir anlamı kalmıyor, hüner istemeden vermek, muhtaç olanı sezebilmekte” demiş.

Ama öyle bir hikaye var ki kitapta, tekrar tekrar okuyacak yine de bıkmayacaksınız. Gülmekten karnınıza kramplar girecek. ”Aydın Tepeden Bakar”. Kahramanımız tepeden bakmakla kalmamış daha neler yapmış neler, aydın olma adına. Mekân da değiştirmiş, kartvizitini de bastırmış, fularını da eksik etmemiş boynundan ama nafile … Belli ki eksik yaptığı bir şeyler var, ama ne…

Velhâsılı kelam, okunası hikayeler bir adım ötenizde sizleri bekliyor. Keyifli okumalar…

Çakı Çakmak Ayna Tarak
Çakı Çakmak Ayna Tarak – Bekir Salih Tunceroğlu
Kitap incelemesi

okur-yazar-kitaplik-kitap-lik-kitaplarin-dunyasi

Yorum Yazın