Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

17.si düzenlenen “Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde başlıyor. Bir ay boyunca 24 temsilin gösterileceği festival, 30 Nisan 2015’te sona erecek.

Festival boyunca dans, oyun yazma, görme engelliler için okuma tiyatrosu, çocuklarla maske yapımı ve kukla yapımı konularında atölye çalışmaları da düzenlenecek. 17-26 Nisan tarihleri arasında ise Atatürk Parkı’nda düzenlenecek etkinlikler ile festival sokaklarda da yer alacak.

Festivalde Yer Alan Tiyatro Toplulukları ve Temsilleri

Festivalde bu yıl ABD’den Summer Nite Theatre “Marat / Sade”, Çin’den Shangai Dramatic Arts Center “Köpeğin Yüzü”, Fransa’dan Demons Et Merveilles “Lulu’nun Beyaz Gecesi”, Portekiz’den Espetáculo da ‘Dobrar “Gôda”, Makedonya’dan Üsküp Türk Tiyatrosu “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, Yunanistan Ulusal Tiyatrosu “Pasta” ve Ukrayna’dan Kiev Modern Bale Tiyatrosu “Carmen TV” adlı oyunlarını sergileyecek.

Türkiye’den ise İstanbul Devlet Tiyatrosu “Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş”, Trabzon Devlet Tiyatrosu “Rulet”, Sivas Devlet Tiyatrosu “Kanlı Düğün”, Ankara Sanat Tiyatrosu “Halktan Biri” ve “Tesadüfen Kadın Elizabeth”, Semaver Kumpanya “Kuşlar” ve “Veriler”, Tiyatro Adam “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”, İkinci Kat Tiyatrosu “Fü”, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu “Kafesten Bir Kuş Uçtu” ve Pürtelaş Tiyatrosu “Savaş” adlı oyunlarını sahneleyecek.

Festivalin Açık Hava Gösterisi

Festivalin bu yıla özel açık hava gösterisi dünyaca ünlü Alman Panoptikum ekibinin hazırladığı “Transition” ismini taşıyor.Gösteri 10 Nisan Cuma günü saat 20.00’da Tren Garı’nda yapılacak.

Festivalde Genç Tiyatro Toplulukları

Festival kapsamında 5 genç tiyatro topluluğu Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Genç Sahne’de oyunlarını sergileyecek.

Festivali her yıl 80 binden fazla seyirci takip ediyor. Festival, bugüne kadar 16 yılda 40 farklı ülkeden 79 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 5 binden fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 292 oyun ve 628 temsil düzenlendi.

Festival Programı: www.adanadt.gov.tr/web/festival.html

17. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali
Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali
Devlet Tiyatroları
Dünya Tiyatro Günü
Adana tiyatro festivali 2015

Yorum Yazın