Ev dekorasyonunda Feng Shui

Yaşadığımız mekanlardaki her bir eşyanın enerjisi vardır. Feng Shui felsefesine göre bu enerjiyi doğru kullanmak daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Çincede “rüzgar” ve “su” anlamlarında kullanılan Feng Shui, doğadaki evrensel enerjiyi yaşadığımız mekanlarda nasıl harekete geçireceğimizi gösteren geleneksel bir inanıştır.

Feng Shui’ye göre insan doğanın bir parçasıdır, insanın yaşadığı mekanla uyumsuz olması ise yaşam enerjisini zayıflatır. Feng Shui’nin amacı mekanın insan üzerindeki etkisini olumlu hale getirmektir. Bu herkes için her zaman mümkün olmasa da, yaşanan mekanlarda yapılacak küçük değişikliklerle yaşam enerjisi arttırılabilir.

Tamamen kişisel zevklerimize  göre düzenlediğimiz ve kendimize özel  yaşam alanlarını Çin’in 3000 yıllık Feng Shui öğretisinden alacağımız bir iki ip ucuna göre yeniden şekillendirmeye ne dersiniz?

 
Giriş Salonu veya Antire:
Giriş kapısıkırmızıya veya siyaha boyanmalıdır. Kırmızı bu öğretiye göre iyi enerjinin, siyah ise sağlık ve huzurun eve girmesini sağlar. Eve gelen kişilere ilk izlenimi veren giriş salonunda özellikle küçük sevimli tablolar ve güzel çiçekler bulundurmak da önemli. Evlerimizin vazgeçilmez aksesuarı olan halılar da unutulmamış. Evin bu bölümüne güzel bir halı ve altına birkaç tane bozuk para koyma yönünde  de bir öneri sunuyor bu öğreti. Bu sayede para konusunda sıkıntı yaşanmayacağına inanılıyor.
 
Oturma Odası:
Aileniz ve misafirleriniz ile birlikte vakit geçirdiğiniz ve evinizin en önemli bölümü olan oturma odanız  için öneriler şu şekilde.

Oturma odanızda bulunan tüm koltukların yönünü kapıya bakmayacak şekilde konumlandırmalısınız çünkü evinize gelen iyi enerjinin sizlere ulaşmadan kapıdan çıkıp gitmesini bu şekilde önleyebilirsiniz. Odada bulunan tüm köşeleri ve karanlık alanları ışıklarla ışıklandırın. Bu sayede iyi yaşam enerjisinin odanızı terk etmesini önleyebilirisiniz. Oturma odanızda yer alan metal eşyalar ve özellikle televizyonu mümkünse odanızın en önemsiz köşesine yerleştirin, ailenizin ve misafirlerinizin yaşamınıza katacağı enerjiyi bu metalara kaptırmamış olursunuz.

Yatak Odası:
Günün yorgunluğunu atmak ve yarına enerji toplamak için iyi bir uykuya herkes gibi sizin de ihtiyacınız var. Bunun için yatak odanızda bulunan yatağınızı oda kapısını görebileceğiniz bir pozisyonda konumlandırın çünkü iyi bir uyku insanın kendini güvende hissetmesi ile mümkündür. Odanıza girebilecek zararları görebilir ve kendinizi savunabileceğinize inanırsanız bu güven duygusu içinde rahat uyuyabilirsiniz.  Ayrıca yatağınızı odada bulunan pencereye bitişik konumlandırmamanız gerekiyor. Uyku hali süresinde elde ettiğinin iyi enerjinin pencereden çıkmasını önlemelisiniz. Yatak odanızın aydınlatmasının sizi rahatsız etmeyecek şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 

Mutfak: 
Yemek pişirirken mutfağın tamamını kontrol edebilmek için ocağı mutfağın tamamından görülebilir bir yere konumlandırmalısınız. Bu mümkün değilse, ocağınızın arkasına bir ayna koyarak bunu yapabilirsiniz. Buzdolabınız ile ocağınızı kesinlikle yan yana koymamalısınız çünkü Feng Shui ‘ye göre su ile ateş, yan yana olmamalı. Zıt elementlerin yan yana olması halinde her iki elementin de oluşturduğu enerjinin size ulaşmadan nötrleşeceğine inanılmaktadır.

Evlerinizi oluşturan bölümlerin dekorasyonunda bu öğretinin önerilerini dikkate almanız belki de yaşamınızda başlangıçta inanmadığınız olumlu değişikliklere neden olabilecektir.  Aslında blki de inanmak bu öğretinin vücut bulmasını sağlıyordur. Sizce de öyle değil mi?

 

Yorum Yazın