Figür-Yorum Resim Sergisi

Resim sanatının yanı başında taşıdığı tarihsel birikim, alanı ‘geleneksel’in sınırları içine hapsetmeye meyilli görünmektedir. Oysa ki içinde yaşanılan zamanın gerçekliğini kavrayıp öznel yorumlar/öneriler getirebilen yapıtlar, şimdi ve her zaman güncel olmayı başarabileceklerdir. Öte yandan resim sanatının çağdaşlığı, her durumda biçimsel yenilenme ile açıklanabilecek bir olgu değildir. Geleneksel yöntemlerin kullanıldığı boya resmi, zamanın sunduğu gerçekliğin içinde yer alarak yeni öneriler geliştirebildiği ölçüde çağdaş sanat pratikleri arasındaki yerini korumaya devam edecektir.

29 Mayıs – 17 Haziran 2015 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta izleyicilerle buluşacak olan “Figür-Yorum” isimli karma sergi, ülkemizde figüratif resim alanında üretim yapan genç sanatçılarla değerli ustaları bir araya getiriyor. Klasik, akademik, dışavurumcu, pop yada foto-gerçekçi biçim dilini benimsemiş olan bu sanatçılar, ‘insan’ı merkeze alarak gerçekleştirdikleri yapıtlarında kendilerine sunulan/dayatılan gerçeği değil, kendi gerçekliklerini sunuyorlar. Figür-Yorum sergisinde bir araya gelen on altı sanatçı, geleneksel bir sanat formu olarak boya resmini seçmiş olsalar da içinde yaşadıkları zamanın düşünsel formlarını kolektif bilince taşıdıkları yapıtlar aracılığıyla ‘güncel’e dahil olmaktadırlar.

– Meryem Uzunoğlu
Figür-Yorum 2015 sergisine katılacak sanatçılar: Ahmet Umur DENİZ, Nesrin SAĞLAM, Ercan AYÇİÇEK, Sertap YEĞİN, Fatih KARAKAŞ, Semih KAPLAN, Gülveli KAYA, Serkan VAROL, Süleyman ÇAĞLAYAN, Yiğit ALTIPARMAKOĞULLARI, Ayşegül SÜREK, Sema ÖCAL, Gülistan KARAGÜZEL, Metin KALKIZOĞLU, Emel AY, Berk ARIKAN

Figür-Yorum Resim Sergisi
29 Mayıs – 17 Haziran 2015
Galeri Soyut ABC Salonları
Telefon: 0 312 438 86 70
http://galerisoyut.com.tr/figur-yorum-2015

 

Figür-Yorum Resim Sergisi
Galeri Soyut ABC Salonları
Meryem Uzunoğlu

Yorum Yazın