Haber ajansları magazinleşiyor

Sosyal ağlarla birlikte, yeni bir medya türü ortaya çıktı, anlık bilgilere daha kolay ulaşma imkanı sağlandı. Ve yoğun rekabet ortamında yayın organları haberi en hızlı şekilde verebilmenin derdine düşmüş durumda.

Sanal medyanın gelişmesiyle birlikte, başta ana akım medya olmak üzere, yayın organları sanal medyayı daha etkin kullanmak için uzman kişilere daha fazla ihtiyaç duyuyor, yeni elemanlar istihdam ediyorlar. Yayın kuruluşları bu alanda daha fazla harcama yapıyor ve kâr paylarını artırmak için çeşitli faaliyetler içine giriyorlar. Bu kazancın başlıca yolu elbette reklamlar. Reklam veren reklamını vermek istediği kuruluşun dünya ve Türkiye sıralaması ile günlük, haftalık ve aylık ziyaretçi sayılarını görmek istemektedir. Ve bundan dolayı işi sadece haber vermek olması gereken haber siteleri tıklama değerlerini yükseltmek için esas işlevlerine ve haber değerlerine aykırı işlere girişebiliyorlar.

Nedir bunlar, kısaca sıralayalım:

– Yazılımcılar tarafından oluşturulan programlarla kullanıcıların İP numaralarının alınması ve bu numaralarla kullanıcıların haberleri olmadan sitelere girilmesi; yani arka plandan giriş yapılıyor maalesef. Ve bu sahte uygulama internet sitelerinin Alexa ve analiz değerlerini birden yükseltiyor. Ve öyle olmamasına rağmen, bir site aniden Türkiye’nin en çok tıklanan siteleri arasında gözükebiliyor.

– Sosyal medyada takipçi sayılarını artırmak için yine yazılımcılardan faydalanılarak ‘fake’ dediğimiz sahte kişilerle beğenileri yükseltmek. Bazen bunlar sahte de olmuyor. Kişi bir şekilde bu yazılımcıların sunucularına düşüyor. Ve kişiler istemediği sayfalara habersiz bir şekilde üye olabiliyor.

– Karşıt görüşlü kişileri çekmek, paslaşmak. Yayın anlayışı ve hedef kitlesi tamamen zıt olan diğer bir haber sitesine manşetten sataşarak sözde bir savaş açılmaktadır. Ve karşı haber sitelerinin linkleri kötüleyici bir şekilde verilmektedir. İnsanlar ise ne var bunda deyip karşıt haber sitesine tıklama gereği duymaktadır. Böylelikle her iki haber sitesi birbirini beslemiş bulunmaktadır.

Ve maalesef son olarak da, magazin kategorilerine gereğinden fazla yer ayırmaları. Haber alma niyetiyle giren kişiler adeta bir magazin dünyasında kendini bulmuş oluyor. Bazen çarpıcı bir başlıkla bir yayın yapılıyor ve tıkladığınızda maalesef karşınıza ismini cismini bilmediğiniz kişiler ve içerikler çıkabiliyor. Hatta bazı haber sitelerine içeriklerinden ötürü +18 diye uyarmamız gerekiyor.

Kısaca saymaya çalıştığımız bu ve benzeri uygulamalarla basın yayın ahlakına aykırı yayıncılık yapılmaktadır. Meşru ve hukuki kurumların bunları kontrol ve denetim altında tutması gerekiyor. Gerekirse cezai yaptırımların dahi uygulanması gerekiyor. O zaman basın ve yayıncılık konusunda ülkemiz daha saf, temiz ve haber odaklı bir yayıncılığa geçiş yapabilir.

Haber alma özgürlüğümüzün medya patronlarının ticari düşüncelerine hapsolmaması gerekiyor.

Yorum Yazın