İletişim ayı Ramazan

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayı, huzuruyla dünyamızı kuşatmış ve birbirimize olan tahammül sınırlarımızı da genişletmiştir. Kin ve nefretle birbirine bakan insanların kalplerini yumuşatmış, iletişim yolunun açılmasına da vesile olmuştur. İnsanlar iman ettikleri peygamberin “Oruç tutmaya başladınız mı, oruçlu olan kimse kötü söz söylemesin, bağırıp çağırmasın! Biri ona söverse yahut bağırıp çağırırsa, sadece, ‘Ben oruçluyum!’ desin. Ve sevabını Allah’tan beklesin.” sözünü düstur edinip bu ayda kavgadan ve gürültüden uzak durmuştur.

İslam’ın temel prensiplerini göz önünde bulunduracak olursak bu huzur ortamının on iki aya yayılmış olduğunu göreceğiz. Kendi tembelliğimiz ve fazilet bakımından bu ayın diğer aylardan daha üstün olduğunu baz aldığımız için kendimizi sadece bu aya endeksliyoruz. Ve bütün enerjimizi bu aya topluyor ve bu ayda bitiriyoruz. Kılık kıyafetimizden hâl ve hareketimize kadar kendimize çeki düzen veriyor ve bu ayın manevi atmosferine hazırlıyoruz. Tartışmıyor, kızmıyor, kavga etmiyoruz.

Ataerkil toplum yapısında görülen tipik bir erkek örneğini ele alalım. Çalışan ve evin reisi konumundaki erkek, normal şartlarda eve gelir, kumandayı alır ve ev ahalisine selam dahi vermeden televizyon başına geçer. İstediği programları izler ve sonra da yatar. Hanımını sormaz, çocuklarıyla ilgilenmez ve evin ortamından bihaber yaşar durur. Ve ömrünü de böyle tüketir durur. Ramazan ayında ise bu durum tam tersinedir. Aile içi birliktelik ve beraberlik söz konusudur. Beraber kalkılır, iş yapılır ve ortak anları olur. Ayın manevi atmosferine uygun olarak aileler buluşur, bir araya gelinir ve birlikte vakit geçirilir. Aile olmanın farkına varılır ve birbirleriyle iletişim halinde olunur. İşten gelip doğrudan televizyon başına çekilen bir aile reisi gider yerine ailesiyle, dostlarıyla, akrabalarıyla iletişim halinde olan bir birey gelir.

Ramazan ayı, toplumsal açıdan da insanların birbiriyle iletişim sorunlarının giderilmesine vesile olur. Doğu ve güneydoğuda yer alan birçok kan davası bu ayın yüzü suyu hürmetine bitirilir ve çözüme kavuşturulur. Birçok dava bu aya bırakılır ve çözüm için beklenir. Adeta bu ay sadece mideye değil, her türlü kötülüğe karşı tutulmuş bir oruç vazifesini üstlenmiş olur.

Kötülüğe ket vurduğumuz, kendimizi, ailemizi ve sevdiklerimizi her türlü kötülükten koruduğumuz bu mübarek ayın bitmesi ile birlikte eski halimize dönüveriyoruz. İletişim kurduğumuz akrabalarımızı, dostlarımızı, komşularımızı unutmaya başlıyor, işten eve evden işe giden monoton bir hayatın parçası olarak yaşamımıza devam ediyoruz. Gün içerisinde daha sinirli, daha agresif ve huzursuz oluyoruz. En ufak bir konuyu tartışıyor, tartışmaları da kavgaya dönüştürüyoruz.

Bu iletişim ayını diğer aylarda da sürdürebilmemiz gerekiyor. Hayatımızda yer alan kişilerle kuracağımız ilişkiler daha sağlam ve düzgün olmalı, birbirimize karşı tahammül sınırlarımızı genişletip kavgadan, gürültüden ve çatışmadan uzak durmalıyız. Sorunlar karşısında daha yapıcı ve olumlu bir tavır sergilemeliyiz. Ailemiz ile olan ilişkilerimiz sadece bir yemekten ibaret olmamalıdır.

Yorum Yazın