Kandiller kutlanmalı mı?

Yakın zamanda Mevlit Kandili ihya edildi. Her zaman olduğu gibi camiler doldu taştı. Görüntü güzeldi. Manevi haz doruklardaydı.

Ama arkasından tartışmaları da beraberinde getirdi. Sorular benzerdi. Dinimizde kandil kutlaması var mı? Dinde yeri yok ise zamanla bu uygulamalar ibadet halini alıp, bid’atleşir mi? Müslümanlar, bu kutlamaları dinin emirleri gibi görebilirler mi?

Gerek Kur’an’dan, gerekse peygamberimizin uygulamalarından bu konu ile ilgili kesin bir hüküm çıkarmak mümkün değil. Bir arkadaşım, bir yazışma esnasında kandil kutlamaları ile düşüncelerini şöyle ifade etti. Farklı bir bakış açısı olabileceğini düşünerek paylaşmak istedim.

‘’Dinimizde bu kutlamaların olmadığını biliyorum. Ama bu gecelerde, gerek ülkemizde gerekse dünyada inananların coşkusunu, dualarda buluşmasını, yaşanan manevi havayı seviyorum. Bu yapılanların, birlik ve beraberliği teşvik ettiğini düşünüyorum.’’

Kısmen hak verdim ama benim endişelerim farklıydı. Ona verdiğim cevabı aynen buraya aktarıyorum.

“Mevlit bir şiirdi. Boşluk buldu, din oldu.”

Nurettin Yıldız böyle söylemiş. Bence müthiş bir tespit. Böyle gecelerde camilerin dolup taşması, görüntü ve çağrıştırdıkları açısından güzel olabilir. Belki faydalı da olabilir.

Ama zaten karşı olduğum kandil kutlaması değil, insanların bu geceleri ibadet sevabı umarak ihya etmeye çalışmaları. Bu ne derece doğru? Sakıncaları ne olabilir? Zamanla Müslümanlar bunu, dinin emirleri gibi görebilirler mi?

Tüm bid’atler dine bu şekilde girmedi mi? Masumlaştırılarak yani.

Masumca yapılanlar veya masum gösterilerek yaptırılanlar zamanla din kurallarına dönüşmedi mi?

İnsanlar, yasaklar listelerine, mesnetsiz maddeler eklemediler mi?

O gecelerin sabahında, hayatına devam edenler, vahyi yaşamlarına ne kadar taşıdılar?

Şeklen Müslümanlıktan, uydurulan dine tabi olmaktan vaz mı geçtiler?

İşte bu sebepler yüzünden, kandil gecelerinin kutlanmasını masum göremiyorum. Büyük hataların, küçük hataların hoş görülmesi ile normalleştirildiğini düşünüyorum.

Eğer yanılıyorsam ve kandil kutlamaları söylendiği ve gösterildiği kadar masumsa herkese “Hayırlı kandiller.”

 

Yorum Yazın