1150 Selçuklu Kervansarayları Ressam Pınar Çimen ile Yeniden Hayat Buluyor

Geçmişle gelecek arasında görsel bir köprü kurmayı amaçlayan Ressam Pınar Çimen, Anadolu kervansaraylarını konu alan ve ‘1150’ adını verdiği resim sergisini 5 Aralık’ta Nişart Maçka Galeri’de açmaya hazırlanıyor.

Modern resim sanatının önde gelen isimlerinden Pınar Çimen, ‘1150’ adını verdiği yeni sergisini 5 Aralık Cumartesi günü Nişart Maçka Galeri’de sanatseverlerle buluşturuyor. 30 eserden oluşan ve Anadolu coğrafyasındaki Selçuklu kervansaraylarını konu alan sergi, Çimen’in uzun sanat yaşamındaki önemli köşe taşlarını yansıtmayı amaçlıyor.

İpek Yolu üzerinde yer alan onlarca kervansarayı ziyaret ederek, uzun soluklu kültürel ve tarihsel bir araştırma yaptığını ifade eden Ressam Pınar Çimen, amacının geçmiş ile gelecek arasında görsel bir köprü kurmak, farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. “Yüreğimdeki bütün devinimi, gizi, duyguyu resimlerime yansıttım” diyen Çimen, Anadolu’da I.Mesut tarafından inşa edilen Alayhan’ın yapım tarihi olan ‘1150’yi ise sergi adı olarak seçtiğini ifade etti.

Sanatseverleri düş gücünün doruklarında sıra dışı bir gezintiye davet eden Ressam Pınar Çimen, şunları söyledi: ‘‘Gerçekçi mimari anlayışı, modern sanat düzenlemesi içinde anlatmayı seçtim. Bugün ve geçmiş arasında bir anlamda görsel bir köprü kurmak amacıyla nesne ve zaman bulgusunu kullandım. Kapılar geleceği, kubbe formları geçmişi anlatırken kervansaraylar kimliklerini kaybetmeden sisli perdeler arkasında varlıklarını sürdürdüler. Soğuk sıcak renkler, açık koyu lekeler geçmiş ve şimdiki zaman arasındaki farklılıklara göndermeler yaparken, çizgiler geçmişteki mimari formları şimdiki yaşama sıkı sıkı sarılmasına sebep olan bağlarında simgesi olmakta. Kaderine terk edilmiş unutulmuş yok olmaya yüz tutmuş eskimiş solmuş kervansaraylar canlı renklerle dile gelir. Morlar fısıltı olur kırmızılar çığlık…’’

ressam-pinar-cimen-0365Pınar Çimen kimdir?

Sanat çalışmalarına 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mezunlar Derneğinde başladı. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Profesyonel kariyerinde ulusal / uluslararası projelerde ve sergilerde yer aldı. Kendi atölyesinde yetişkinlere ve çocuklara sanat eğitimleri verdi. Kurumlarda ve sivil toplum kuruluşlarında sanat danışmanlığı yaptı. Kocaeli’nde Avrupa Birliği Projeleri’ni koordine etti. Kocaeli’nde yerel gazetede sanat köşe yazarlığı yaptı. Vehbi Koç Vakfı’nda Sanat Yönetmenliği yaparken yüzlerce sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. İşitme engelliler ile tiyatro kulübü kurdu ve genel koordinatörlüğünü yaptı. Başta kervansaraylar olmak üzere birçok konuda araştırmaları ve yazıları vardır. Halen Suadiye’deki kendi atölyesinde sanat çalışmalarına ve yurtdışı projelerine devam etmektedir.

5 Görüntüleme

Anahtar kelimeler

Yorum Yazın