Ayça Çetin Akalın – Kadın Ressamlarımız Sergisi

Ayça Çetin Akalın “Kadın Ressamlarımız Sergisi” ile 06 – 14 Haziran 2018 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide, toplam 15 kadın ressam arasında Harika Sirel, Melek Celal, Mihri Müşfik, Müfide Kadri, Müzdan Sait Arel ve Nazlı Ecevit’e kadar pek çok isim yer almaktadır. Sergide aynı zamanda bu 15 kadın ressamın bilinen veya bilinmeyen birer eser baskısı da görülebilecektir.

Ressam Ayça Akalın, İnas Sanayi-i Nefise Mektebi içinde yetişmiş ve sanatsal kimliklerini oluşturmuş kadın sanatçıların portrelerini yaparak , onlara bir katlı sağlıyor. Ve adeta estetik bir saygı boyutuyla onlarla özdeşleşerek ; estetik ve resim gerçekliğinin günümüzde de kadın sanatçılar eliyle sürdürülen bir sanatsal olgu olarak görüldüğünü bu sergideki çalışmalarıyla ortaya koyuyor.

İnas Sanayi-i Nefise Mektebi Türkiye’deki sanatsal aydınlanmanın önemli kilometre taşlarından biridir.Bu kurum, ülkemizde kadınlar eliyle resim sanatının gelişimi ve bir dinamik strüktür yaratma misyonu olarak karşımıza çıkmış ve böylece resmin kurumsallaşmasına da büyük katkı sağlamıştır.

Ayça Çetin Akalın – Kadın Ressamlarımız Sergisi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
06 – 14 Haziran 2018
Yer: Hasan Rıza Sergi Salonu
84 Görüntüleme

Yorum Yazın