“B1R” Karma Sergi

Evrende hiç bir şey BİRden olmaz elbet, ancak her şey BİR’den gelir.

İSG Sanat Merkezi’nde düzenlenen, 54 sanatçının katıldığı karma sergide, yağlı boya, akrilik, mum batik, kuantum tekniği, ahşap üstü kabartma, ebru ve mandala gibi birbirinden farklı ekollerde eserler bir araya geldi. Birbirinden değerli ressamların eserleri, sanat merkezinin gri ve siyah duvarlarını, çokluktaki BİRliği vurgulamak için renklendirdiler.

Sergiye iki eseriyle katılan Şalom Gazetesi yazarlarından Miryam Şulam; açılışta ‘1’ adlı kitabını da imzaladı. ‘B1R’ adlı Sergi projesinde birlikte çalışan Sema Tecen, Orhan Cesur, Suada Congar ve Miryam Şulam, 21 Mart akşamı, kalabalık ve başarılı bir sergi açılışı gerçekleştirdiler. Açılışta yönetmen Orhan Cesur’un hazırladığı BİR temalı kısa film gösterimi öncesi Şulam kısa bir tanıtım konuşması yaptı. 9 Nisan’a kadar sürecek olan bu projede, sergi proje direktörü Orhan Cesur, sergi sanat koordinatörü ressam Sema Tecen, eserleriyle katılan sergi genel koordinatörü Suada Congar ve sergi basın ve halkla ilişkiler koordinatörü Miryam Şulam, tüm katılımcı sanatçılarla birlikte mekânda çok güzel ve farklı bir sinerji oluşturdular.

Sanatçılardan ‘İNİSİYE’ adlı eseriyle katılan ressam Yüksel Aydın 1985 senesinden beri resim yapıyor. Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce sergi açan ressamın birçok koleksiyoneri bulunmakta. Yüksel Aydın, evrenin ana bilgi kayıtlarını resimsel olarak dünyaya aktarıyor. Sanatçı eserlerini, canlı ve yüksek manyetik güç barındıran evrensel bilgi kartları olarak tanımlıyor. Üç eseriyle katılan ressam Azniv Çoban’ın ‘Işığı Yakalamak’ serisine ait eserler, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. En son, ‘Les Hommes de la Mediterrane’ adlı sergide yer alan sanatçı, ışığını Paris’e taşımıştı. Yakın geçmişte, İstanbul’da, ‘Kızıma Mektuplar’ adlı koleksiyon eserleriyle basında yer alan ve resimlerinde toplumsal mesajlar ileten ressam Beti Gül Umuroğlu da ‘B1R’ sergisini, özellikle de birlik ruhundan ötürü şereflendirenlerdendi. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Erhan Şanal’ın mum batik çalışmaları da beğenilenler arasındaydı. Ressam Nilgün Sabar resimleri, psikolojik, kişisel duyarlılıklarından yola çıkarak, yaşama varoluşa ve ölüme dair hislerinin, gerek kolektif semboller, gerekse kendi sembolleriyle plastik bir alanda dışa vurumudur. Sabar, ‘AŞK’ adlı eseriyle, bu sergiye katılan bazı öğrencilerine eşlik etti. Bir başka ilgi odağını kendine çeken eserlerin sahibi ressam Esat Acet Nuhoğlu’nun at resimleri de, izleyenleri kendine hayran bıraktı. Doğuş Üni. Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen’in retrospektif illüstrasyon eseri görülmeye değer. Bu sergiye iki eseriyle katılan sanatçı Esen Erer, AKM sanat galerileri müdürlüğü yaptığı yılların kazandırdığı tecrübeyle, 2003’den beri balerinleri, müzisyenleri ve enstrümanlarını tuvallerine aktarıyor. Ressam Sami Kutlular da Ankara’dan hiper realist iki eseriyle, ziyaretçilerin beğenisini topladı.

Yorum Yazın