Bahara merhaba de!

Bugün gülerek uyan ve bir kerede çık yataktan. Günaydın de her gördüğüne. Bir iyilik yap bugün ve birinin yüzündeki gülümseme ol. Camdan çıkar kafanı, doldur ciğerine bütün havayı. Sonra çayı koy ocağa ve üstüne bir şey alıp mahalle bakkalına git ekmek almaya. Koşmadan, bir yere yetişmeden, yavaşça hayatı hissederek. Güneş gözlüğü takmadan. Güneşin en içine işlemesine izin vererek.

Bakkaldan dönerken sıcak ekmeğin başını mutlaka kopar ve mutluluk olarak sana bu yetsin çocukluğundaki gibi. Ağaçların üstüne özenle yerleştirilmiş çiçeklere bak. Günlerdir koşuşturmadan dolayı  fark etmediğin için özür dile ve bahara merhaba de. Eve gelirken komşunun köpeğinin havlamasından korkma, ekmekten bir parça da ona ver. Ver ki paylaşmanın ne kadar güzel olduğunu hatırla.

Kafanı kaldır ve gökyüzüne bak. Maviyi çok seversin sen, bırak ruhun mavinin en güzel haline doysun. Eve geldiğinde uzun zamandır yapmadığın kadar güzel bir kahvaltı ısmarla kendine. Şu sabahın köründe bir gözün açık bir gözün kapalı yediğin poğaçaların acısını çıkarırcasına. Bir şeylerin eksik olduğunu fark ederek güzel bir müzik aç. Ruh haline göre belki Neşet Ertaş Leylasına seslenir, belki Müzeyyen Senar Çok Geceler bekler, ya da Farid Farjad’ın kemanı doldurur odayı… Ama müzik şart.

Hayatında bir kere daha bahara kavuştuğun için şükret. Mutlu olmak için bu yetsin sana. Gittikçe derinleşen düşüncelerinden uzaklaşarak saate bakmadığını fark et. Ve saate bakmak zorunda olmadığın için mutlu ol mesela.

Yumurtayı kırdıktan sonra tavaya, ortaya çıkan mis gibi omleti düşün. Ve her zaman kırılmanın kötü bir şey olmadığını düşün. Kırılmak insani bir şey elbette ama kırgınlıkların öfkeye ve kine dönüştüğünde dikkat et, Çünkü bu kalbini kirletecektir. Kalbinin kirlenmesine izin verme!

Mutfağın penceresine gelen kuşa bak bayat ekmeklerden ısla ve onun kahvaltısını etmesine vesile ol… Belki bugün dünyadaki tek görevin budur…

Cemal Süreya’nın dizelerini hiç unutma “Hayat kısa, kuşlar uçuyor”.

 

Bahara merhaba de!
Rabia Yetkin Yıldırım
Cemal Süreya hayat kısa kuşlar uçuyor
84 Görüntüleme

Yorum Yazın