“Bir Çay İç de Kendine Gel”

Bir Çay İç de Kendine Gel - Rabia Yetkin Yıldırım

Annemin yaz kış en sık kullandığı cümledir. “Bi çay iç de kendine gel”. Annem çayı çok sever. Günde en az 3 öğün çay demlenir bizim evde yaz kış her mevsim… Sabah kahvaltıda mutlaka çay olur. Öyle kahvaltıda meyve suyuyla kahvaltı eden bir çocuk olmadım. Kahvaltı sıcak çayla yapılır.

Gün içinde ikinci çay faslı saat 15.00-16.00 arası olur. Öğle yemeğinin vermiş olduğu ağırlığı alır hem. Sonradan öğrendim metabolizmanın en yavaş olduğu saatler bu saatlermiş. Uykuya geçmeye hazırlanan vücudu çayla uyandırıyor annem.

Akşam yemeği yendikten sonra da, daha masa toplanmadan çay demlenir ve demini alması için dinlenmeye bırakılır. Bunlar rutin öğünler; misafir geldiğinde ilaveler oluyor tabi bu çay öğünlerine…

Anneme göre çay her derde deva… Bugün sabah boğazım ağrıyordu kahvaltı etmek istemedim. Annem “Bi çay iç de kendine gel” dedi. Geldim içtim ve gerçekten boğazımdaki ağrı azaldı. Eğer grip olduysan “Gel bi limonlu çay iç” der annem.

Yazın çok sıcak olduğunda havalar, annem çayı demler, balkona çağırır bizi: “Hadi balkona gelin çay için” diye. “Anne hava çok sıcak” dersek eğer çayın hararet aldığını anlatır bize ve kendimizi o çay sofrasında buluruz. Kışın hava soğukken “Çay iç içini ısıtır” der. İnsanlık hali bazen canın sıkılır odanda yalnız kalmak istersin, çay saati ise o zaman annem gelir çaya çağırır. “Ben içmeyeceğim canım sıkkın” dersin 5 dakika sonra bir bakmışsın çay sofrasında muhabbete dahil olmuşsun… Bir de böyle bir yönü var bu meretin, muhabbetsiz hiç tadı tuzu olmaz. Bir nevi aile terapisi gibi her akşam çay eşliğinde herkes bir şeyler anlatır. Bazen konuşurken çaylar soğusa da, maksat aralar soğumasın… Aynı evde ayrı odalarda kopuk insanlar olmayalım…

Annem çayın yanına mutlaka bir şeyler hazırlar. Ya börek vardır ya poğaça ya da kurabiye… Hiç mi bir şey yapılmamış, o zaman hazır bisküviler, krakerler, kekler konulur. Ama asla çayın yanı boş olmaz. “Kuru kuru çay mı içilir” der annem. Çay güzel hoş da, çayın yanında yediğimiz aperatifler bir gün sonumuz olacak.

162 Görüntüleme

Yorum Yazın