Bir dikenin hikayesi: C. J. McCandless

Christopher Johnson McCandless bir dikendir. Her şeyin çok güzel gittiği bir an, sinsice sokulur yanınıza ve aniden batıverir. Oturma der size, kalk o koltuktan, çünkü sen bunun için gelmedin bu dünyaya. Ne zaman nerden çıkacağı belli olmaz, birden arabanızın camından kafasını sokar ve sizinle alay etmeye başlar; ‘daha ne kadar kandıracaksın kendini, bu araba sana ve varoluşuna bir küfürdür.’

*

İnsanoğlunun doğadan kopuşu ile birlikte kendine yabancılaşması onu pek çok çıkmazın içine sürükledi. Doğanın onun için dizayn ettiği muazzam yaşama karşı gelmesi, onu güçsüz ve aciz kıldı. Doğanın dışında kendine bir hayat kurmak istemesi, doğaya ayak uydurmak yerine doğayı kendine uydurma çabası insanoğlunun sürekli zarar görmesiyle sonuçlandı. Tabi buna itiraz edenlerde yok değildi, hem de hayatlarını ortaya koyarak…

1968 yılında doğan Christopher Johnson McCandless’ in 24 yıllık kısacık ömrü, beklide hiçbirimizin yaşamaya cesaret edemeyeceği kadar uzundu. Şu ünlü sözde bahsi geçtiği gibi;  ‘herkes ölümü tadacakta olsa, sadece bazı nefisler hayatı tadacaktır.’ İşte McCandless, Pek çoğumuzun kıyısından geçemeyeceği gerçek hayatı, kısacık ömründe tatmıştı.

Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Christopher, hesabındaki 24.000 doları hayır kurumlarına bağışlayarak, eski püskü arabasına bindi ve kayıplara karıştı. Annesi ve babası ondan haber alamadı. Ülkenin en güzel okullarında okuyup iyi iş sahibi olması, dengi bir kadınla tanışıp evlenmesi, modeli yüksek bir arabayla tatillere çıkması gereken, yani kısaca hayatı toplumun kurallarına göre oynaması gereken evlatları yok olmuştu.

Christopher Johnson McCandless kayıplara karıştıktan sonra arabasını bir kumsalda terk etti ve cebindeki son parayı ateşe atarak yaktı. Artık otostop çekerek Amerika’yı dolaşmaya başlamıştı. Günler süren uzun yürüyüşler yapıyor, kano yolculuklarıyla yasak yoldan Meksika’ya giriyor, toprağı ve yeşili hissediyor, kısaca, kendini ait hissettiği doğaya merhaba diyordu.

Sisteme karşı kendi başkaldırısının sınavını vermeye başlayan Christopher bu gezisini sadece aylaklık etmek, gezgin olmakve maceraperestliğe soyunmak adına yapmıyordu. Onu bu sınava zorlayan okumalar yapmış, başta Jack London olmak üzere Tolstoy gibi pek çok düşünürden etkilenmişti.

54 Görüntüleme

2 Yorum

  • Ulaş Çağrı Koçak Ulaş Çağrı Koçak dedi ki:

    bol şans… Alaska da günlük tutmayı unutmayın…

  • melisa battal dedi ki:

    Christopher Johnson McCandless benim hayallerime zemin hazırlayan adam .en büyük hayalim Alaska ya gitmek Christopher gibi yaşamak. Bu hayalim gerçekleşirse eğer büyük Alaska maceramı yaparsam hayatımın yeniden doğum günü olacak.

Yorum Yazın