Bloggerlık Yalnızlığı

BLOGGERLIK YALNIZLIĞI

Evet, bu bir yalnızlık, binlerce belki yüz binlerce kişi sizi takip ederken hemde. Neden mi?
Çağın vebası haline gelen bloggerlık durumu mekanik iletişimin arttığı bu çağda, artık iletişimin kendisine değil de, iletişim araçlarına sahip olduğumuz yeni çağ düzeninde psikolojik olarak tehlike arz ediyor. Başlıyorsunuz herhangi bir ürün tanıtımı, ürünlerin tanıtımı veyahut, gezelim görelim, makyaj bloggerlığı, cilt bakım bloggerlığı, dünyayı keşfedelim bloggerlığı ve daha pek çoğu…  Bloggerlığa başlayan kişi, takipçiler arttıkça heyecanlanmaya başlıyor. Gerçek hayatta tam olarak kuramadığı iletişimi mekanik bir ortamda kurmaya çalışıp, yalnızlığını gidermeye çalışırken aslında daha da yalnızlaşıyor.

Bu işin iki boyutu var. Biri toplum tarafından o ya da bu şekilde kabul gördüğü zannının verdiği haz ve bir diğeri ise ilerleyen süreçlerde takipçiler sayesinde artan imkanlarla elde edilen maddi manevi hazzın satış stratejisi. Sanki takipçi çok düşünüyormuş gibi, her şeyde olduğu gibi, yine inanılmaz samimiyetsiz ve sığ bir iletişim örneği  ve her şeyden öte zarar verici. Kendi imkanlarıyla paylaşımda bulunan bazı bloggerlarımız dışında, belirli takipçiye ulaştığında ona tanıttıkları ürünlerden gelen hediyeleri binlerce kişiye çekiliş yapıp, iyi niyetinizin suistimal edilmesine sebep olan bloggerlarımız  söz konusu. Çünkü siz onu takip ettiğiniz için o, ürüne sahip oluyor ve siz takip ettiğiniz için yine ona tanıtım amaçlı ürünler geliyor. Aralarından çekiliş muhabbetine sadece 1 kişiye bu hediyelerden gidiyor. Zaten o hediye sizin , siz kazandırdınız ona onu. Umarım bunun farkındasınızdır. O piyango heyecanı zaten size ait. Sonra bir ülkeye gidiyor bloggerımız mesela , oradan sizin inanılmaz merak ettiğiniz bir çanta alıyor, çoğu sizin sayenizde gidiyor bilmem farkında mısınız, istisnalar var dediğim gibi ama istisna. Siz yaşadığımız şartlar dahilinde çoğu zaman şehirler arası bile yolculuk yapamazken, sürekli ödemelerinizi düşünmeniz gerekirken, onların hikayelerine bakıp , oraya gönderdiğiniz insana özeniyorsunuz.

Olay şu değil bir de açıklığa kavuşturalım; hiçbir şeyi takip etmeyecek değilsiniz, hepimiz ediyoruz illaki. Sadece niyetinizin suistimal edilmesine engel olun, bu ruh sağlığınız için önemli; çünkü gözlemlenen durum gerçekten vahim. Bir örnekle daha pekiştirelim: bloggerlarımızdan biri evde yemek yapıyor canlı yayında ve size diyor ki, siz olmadan yemek bile yapamıyorum. Bu doğru sadece yemek değil siz olmadan pek çok şey yapamazlar zaten. Bu bağımlılık cidden veba gibi ve yalnızlık sonu. Takipçi kaybeden bir bloggerın psikolojisini düşünmek korkutucu, hele de sunulan imkanlar dahilinde mekanik bir şeye bağlı kalıyor.

170 Görüntüleme

Yorum Yazın