Bora Yılmazyiğit Resim Sergisi

Bora Yılmazyiğit 1954 yılında Ankara’da doğdu. İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi, Mimarlık tarihi ve restorasyon uzmanıdır. Yüksek Mimar ve sanayicidir. Hafif çelik prefabrik sistemler üreten Prefi Prefabrik Yapı A.Ş.‘nin yönetim kurulu üyesi ve kurucu ortağıdır.

Sanat yaşamına, ağırlıklı olarak yağlı boya ve karakalem resim ile heykel yaparak başlamıştır. Yanı sıra felsefi, aktüel ve bilimsel denemeler de yazmaktadır. Şiir çalışmaları vardır. Şiir dilini resimlerine aktarma çabasındadır. Resimlerinde, klasik akademik ağırlıklı çalışmalara önem vermiştir. Yaşamın her saatinde, ileriye bırakılabilecek bir anı olduğunu ve bunların tuvale aktarılması gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle her an bir tablodur onun için.

Sanatçı, insan sevgisinin önde gelen temel öge olduğunu kabul etmekte ve detaylardaki ifade gücünü mesaj olarak izleyiciye aktarmak çabasındadır. Her bir eserini mutlaka kendi yaşamının içinden almış ve ölümsüzleştirmeye çalışmıştır. Her tuvalin, dondurulmuş bir anısı ve yaşanmışlığı vardır. Eserlerinin, geleceğe bırakabileceği en önemli miras olduğuna inanmaktadır.

Bu anlamlı serginin gelirini ise, K. Bora Yılmazyiğit, Galeri Soyut ile birlikte Genç Sanatçıların yurtdışı araştırma ve deneyimlerini geliştirmede kullanmayı planlamaları, bu katkıyı sunmayı amaçlamaları da ayrı bir anlam ve önem taşımaktadır.

Bora Yılmazyiğit Resim Sergisi
19 – 30 Haziran 2015
Galeri Soyut B Salonu

Kültür, Sanat, Resim, Resim indir, Bora Yılmazyiğit, Galeri Soyut, Resim Sergisi, Bora Yılmazyiğit Resim Sergisi
43 Görüntüleme

Yorum Yazın