Çağdaş Türk Resminden Bir Seçki – 2

Galeri Soyut’un organize ettiği “ÇAĞDAŞ TÜRK RESMİNDEN BİR SEÇKİ-2” isimli bu sergi Türkiye’den 10 sanatçının katılımıyla 1 Eylül 2016 günü, Gallery Art&Soul’da Mumbaili sanatseverlerle buluşuyor. T.C. Mumbai Başkonsolosluğu himayelerinde gerçekleşen sergi 01- 20 Eylül 2016 tarihine kadar devam edecek.

Ahmet Yeşil, Behzat Feyzullah, Emre Lüle, Engin Korkmaz, Ercan Ayçiçek, Fatih Karakaş, Hakan Eraslan, , Nil Köken, Orhan Umut, Sertap Yeğin’in eserlerinin yer aldığı sergi, bize sanatın en güçlü iletişim aracı olduğunu yeniden hatırlatıyor. Çünkü öznel olduğu kadar evrensel de olan sanat etkinliği, fiziksel ve düşünsel sınırların yok olduğu bir alanda kendini var ediyor. Dayatılmış doğrulardan sıyrılarak empati kurmamızı, esnek olmamızı kolaylaştırıyor ve gerçeğin farklı görünümlerinin olabileceğini düşündürüyor.

Galeri Soyut’un organize ettiği bu sergiye katılan sanatçılar, sanatın dilini kullanarak günümüz dünyasının kalıpları ve sınırlarının ötesine geçmeyi amaçlıyorlar. İyiye ve güzele yönelen bir kaç küçük hareketin çok şeyi değiştirebileceğinin bilinciyle karşılıklı önyargılar aşıldığında bambaşka bir farkındalık düzeyine ulaşılabileceğine inanıyorlar. Sanat aracılığıyla kültürel farklılıkları deneyimlemenin insani duyarlılığı en üst düzeye ulaştıracağını düşünüyorlar. Çünkü konusu, biçimi, tekniği ne olursa olsun sanatın özündeki insan gerçeği, hem farklı zaman ve coğrafyaları bir araya getiriyor, hem de farklı kültürlere mensup olanların sanat yapıtında kendilerine dair bir şeyler bulmasına vesile oluyor.

En anlatımcı yapıtlarda bile izleyiciyi etkileyen şey, hikaye değildir aslında. Biz hikayelerin, olayların ya da olguların sanatçının ruhunda bıraktığı izleri sezinlediğimiz zaman, orada kendimizden bir şeyler bulur ve yapıtla iletişime geçeriz. Belki de kendi yansımamızı görürüz orada. Bu nedenle olsa gerek; sanat yapıtları bizde saatler süren konuşmalar yada sayfalar dolusu belgeden daha güçlü duygular uyandırabilir.

Sergideki eserlerin konusu ve biçim dili farklı farklı olsa da, onlar içinde sevgiyi, umudu, hüznü, öfkeyi, merhameti, korkuyu ve daha bir sürü duyguyu barındırıyor. Bazıları eğlenceli, bazıları ise karamsar. Aynen özneleri gibi; onların olaylara verdikleri tepkiler gibi… İşte bu nedenle sanat öznel olduğu kadar evrensel; kendi içimize dönmemize yol açtığı ölçüde de açık ve anlaşılır aslında. 10 Türk sanatçı, bu sergi vesilesiyle kendi dünyalarını Mumbai’ye taşıdılar. Her türlü sınırı aşarak birbirimize bakmayı başarabildiğimizde içimizdeki insanı görebileceğimizi ve aslında hiç de farklı olmadığımızı anlayabileceğimizi umarak…

AN ANTHOLOGY FROM MODERN TURKISH PAINTING-2
Çağdaş Türk Resminden Bir Seçki – 2
1 – 17 Eylül 2016 / Açılış : 1 Eylül Perşembe Saat: 18.00-20.00
Gallery Art&Soul, Mumbai, Hindistan

Çağdaş Türk Resminden Bir Seçki – 2

Yorum Yazın