Dünyanın İlk Sanal Baskıresim Bienali

Dünyanın ilk sanal bienali 54 ülke, 600’ü aşkın sanatçı, 7 sanal galeri ile 12 Haziran 2020’de açılıyor!

Baskıresim üzerine 2016 yılından beri uluslararası workshoplar, sergiler ve çeşitli etkinlikler düzenleyen Engravist, 2020 projesinde bir ilke imza atıyor. Engravist bizlere projesinin amacının “Dünyada genel olarak yaşanan bunalımları sanatın iyileştirici gücüyle pozitif yönde dönüştürmek, küresel iletişim ve etkileşim döngüsüne katkı sağlamak, uluslararası sanat ortamına erişiminin yolunu açmak ve dünyanın her yönündeki sanatçılar arasında dinamik bir sinerji oluşturmak” olduğunu belirtti.

2018 yılında 16 ülkeden 200 sanatçının 250 civarında eserle bir sergi düzenleyerek bienalin ilk adımını atmıştı. 2020 için Engravist’in düşü sanatçı sayısını artırmak ve daha fazla ülkeye ulaşarak bir baskıresim bienali yapmaktı. Dünyada yaşanan Pandemi süreci nedeniyle bu düş dijital ortama taşındı. “Daha güzel bir Dünya için ne söylemek istersiniz?” sloganı ile sanatçılara çağrı yapıldı, dünyanın her yerinden 100’lerce sanatçı katıldı. Jüri değerlendirmeleri sonucunda bienalde yer alacak sanatçılar belirlendi.

Engravist Hakkında

“Uluslararası Baskıresim Etkinlikleri” düzenleyen Engravist, 2016 yılında Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu tarafından kurulmuştur. “Uluslararası İstanbul Engravist Baskıresim Etkinlikleri” kapsam ve eylem olarak Türkiye’de ilk olma özelliğine sahiptir.Engravist ile 2016 yılından uluslararası nitelikte 1 sempozyum, çok sayıda workshop ve sergi düzenlenmiştir. Projelerde dünyaca tanınan sanatçılar ve akademisyenlerin yanı sıra genç sanatçılar da yer almıştır. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine de destek verilmiştir. Projelerden ortaya çıkan bildiri kitabı ve eser katalogları ile baskıresim kaynakları oluşturulmuştur. Engravist baskıresim etkinlikleri, ulusal ve uluslararası baskıresim sanatçılarını aynı çatı altında buluşturmayı, alanda bir sinerji yaratmayı amaçlamaktadır.

940 Görüntüleme

Yorum Yazın