Efsane geri döndü: Vega

İlk defa bir yazıma başlamadan önce başlığını hiç düşünmeden attım. İTÜ Elektronik Mühendisliği mezunu olan Mert Koral ve Tuğrul Akyüz ile Mimar Sinan Üniversitesi mezunu Deniz Özbey Akyüz tarafından kurulan Vega grubu bilenler bilir 1990’ların müziğini 2000’lere taşıyan efsane Türk rock gruplardan biridir. Uzun süredir Vega’ya ne oldu, dağıldı mı? gibi soru baloncukları ile belleğimizi meşgul eden grup, yeni albümleri ‘Delinin Yıldızı’ ile sürpriz bir şekilde tekrardan piyasaya dönüş yaptı.

Vega grubunun, 1999 yılında ‘Tamam Sustum’ ile başlayan albüm yolcuğu, 2002’de ‘Tatlı Sert’ ve 2005’te ‘Hafif Müzik’ ile devam etti. Grubun ilk göz ağrısı olan ‘Tamam Sustum’ albümünün sevilen parçası ‘Alışamadım Yokluğuna’ döneminin en çok dinlenen parçaları arasındaki yerini alarak efsaneleşti. Ardından tam 3 yıl sonra yapımcı firmayla Vega grubu arasında oluşan anlaşmazlıklar nedeniyle 5000 adet gibi limiti oldukça sınırlı sayıda basılan ve içerisinde defalarca paylaşmaktan uslanmadığım ve uslanmayacağım ‘Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı’ adlı şarkının da yer aldığı ‘Tatlı Sert’ isimli albüm müzikseverlerin beğenisine sunuldu. 2005 yılında da içerisinde albümün akıllarda iz bırakan parçalarından biri olan ‘Serzenişte’ parçasının yer aldığı ‘Hafif Müzik’ yayınlandı ve grup bu albümden tam 12 yıl sonra ‘Delinin Yıldızı’na imza atarak müzikseverlerden tam not aldı.

27 Eylül 2017 tarihinde GRGDN Müzik etiketiyle yayınlanan ve albümle aynı adı taşıyan ‘Delinin Yıldızı’ isimli parça ile başlayan ve İsim Şehir, Arzuhal, Sevgilim, Dertler İri Kıyım, Komşu Işıklar, Dünyacım, Sonunu Söyleme Bana, Man-yak-lar adlı parçalar ile devam eden albüm ‘Ve Tekrar’ isimli parçayla muhteşem bir final yapıyor. Albümü baştan sona dinledim. Gerçekten muazzam bir emek var. Ayrıca albümde ‘Aa bu parça aynı şu albümdeki parçayı anımsatıyor.’ diye düşeneceğiniz şarkılar da mevcut.

‘Delinin Yıldızı’ müzik olarak sert-soft  ve duygu olarakta mutlu-melankoli arası bir albüm olmuş. Toplam 10 parçadan oluşan albümde en sevdiklerim açılış parçası olan ‘Delinin Yıldızı’ ve ‘Dertler İri Kıyım’ adlı şarkılar. Bunun yanı sıra ‘Dünyacım’, ‘Man-Yak-Lar’, ‘İsim Şehir’, ‘Arzuhal’ parçaları da gayet iddialı ve beğendiğim parçalar arasında.

153 Görüntüleme

Yorum Yazın