Emre Ezelli – Bir İki Delilik Sergisi

Heykeltıraş Emre Ezelli‘nin son sergisi “Bir iki delilik” 9 Ağustos’ta Soul’n Art Akaretler’de sanatseverlerle buluştu. Ezelli oyun ve oyuncak temalı sergisinin ‘Survivor Yarışması‘ için Dominik Cumhuriyeti’nde oyun tasarımlarımı yaparken aklına geldiğini ve oradan döndükten  sonra tersaneleri gezerek topladığı atık ve tekrar kullanılamayacak olan malzemeleri yeniden yorumlayıp uyarlamalar yaparak sanat eserine dönüştürdüğünü bizlerle paylaştı.

Emre Ezelli:

“Aslında hepsi çocukken sahip olduğum ara ara rüyalarımda karşılaştığım, istemeden arkamda bıraktığım şeylerdi! Yeniden hayat bulmalarının, tekrar rüzgara yem olmalarının zamanı gelmişti. Kömür külünün içerisinde, kapı tekerleri olmayan mavi arabamı hala daha ararım. Şimdi rüyalarımı sizinle paylaşıyorum.”

İpek Çankaya  Emre Ezelli‘nin “Bir iki delilik” sergisi ile ilgili görüşlerini şu şekilde ifade etti:

“Sokak oyunları nostaljik bir rüzgar gibi, dudak burkarak söz edilen bir geçmiş zaman eğlencesi sanki. Bizim toplumumuz için düşünürsek önceki kuşakların Boğaz’da denize girmeleri, Beyoğlu’na çıkarken en güzel kıyafetlerini giymeleri ya da bayramlık pabuçlarını geceden başuçlarına koymaları gibi tarihsel ve nostaljik bir öge. İşte bu çerçeveden bakınca heykel eğitiminden gelen ve tasarımcı olarak sürdürdüğü profesyonel yaşamının son yılında popüler yarışma Survivor için oyun tasarlamakta olan Emre Ezelli’nin sergisine “Bir iki delilik” adını vermesini anlamlı buldum. Ezelli, bu sergide ya güzel bir mesleki deformasyonla, ya içindeki sokak çocuğunu öldürmeyi reddeden yaratıcı bir birey olarak ya da belki her ikisinin toplamıyla, unutulmaya yüz tutmuş anonim oyun ve oyuncak kültürüne odaklanmış. 8 işten oluşan sergide Ezelli arkeolojik kazılarda bulunan, Antik Çağ Anadolu oyuncaklarını ahşap, yorgun metal ve geleneksel dokuma kilim malzemelerini kullanarak bugüne taşımış ve yeniden yorumlamış. İçinden oyun geçen hayatlar sanatı taklit etmeye hep devam etsin! Belki de oyun kültürünü
hayatta tutacak tek güç sanattır.”

Emre Ezelli Kimdir?

1986 yılında İzmir’de doğan Emre Ezelli, 1992’de Hürriyet Gazetesi Çocuk Kulübü’nde başladığı yaratma sürecine 1993-1994 seneleri arasında TÜBİTAK’tan aldığı resim ödülü ile devam etti. İzmir Namık Kemal Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümünde tamamlayan sanatçı, öğrenciyken başlattığı heykel ve tasarım sürecini alternatif malzemeler kullanarak geliştirdi. Kariyeri boyunca yurt içinde ve yurt dışında 9 grup sergisine katılan ve 3 kişisel sergi açan tasarımcı, heykel ve tasarım adına hem Türkiye’de hem de yurt dışında birçok ödül aldı. Sanatçı özel yaşamında ise Acun Medya bünyesinde Dominik Cumhuriyetinde Survivor ve Exathlon projelerinde Final oyunları ve konsept tasarımları yapıyor.

Emre Ezelli
Bir İki Delilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir