Evde Sanat Festivali

Dünyanın her yerinde Koronavirüs nedeniyle tiyatro ve opera binaları kapılarını kapattı. Ancak kıtaları aşarak evlerimizde dünyaca ünlü tiyatro, opera ve bale gösterilerini izlemek mümkün. Gösterimlerini erişime ücretsiz olarak açan bazı opera ve tiyatroları değerli okurlarımız için derledik. Okur-yazar.net olarak “evde kal, sanatsız kalma” diyor ve iyi seyirler diliyoruz.

Viyana Devlet Operası

Opera ve bale gösterilerini ücretsiz olarak erişime açan Viyana Devlet Operası, opera ve bale gösterilerinin kayıtlarını günlük olarak yayınlayacaklarını duyurdu. “Wiener Staatsoper” platformuna ücretsiz olarak kayıt yaptıktan sonra yayınları seyredebilirsiniz.

İzlemek için tıklayınız

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’nın tarihi Bolşoy Tiyatrosu (The Bolshoi Theatre) bale ve opera severler için YouTube kanalında en iyi 6 performansı seyircilerle buluşturuyor. Ayrıca Marquee TV platformuna ücretsiz üye olduktan sonra platforma yer alan 5 gösteriyi 30 gün boyunca ücretsiz izleyebilirsiniz.

Youtube kanalından izlemek için tıklayınız

Marquee tv’den izlemek için tıklayınız

Kraliyet Operası

“Theatre Royal”  adıyla 1732’de Londra’da kurulan Kraliyet Operası (Royal Opera House), opera ve bale gösterilerini 30 gün ücretsiz olarak erişime açtığını duyurdu. Marquee TV platformuna ücretsiz üye olduktan sonra gösterileri 30 gün boyunca ücretsiz izleyebilirsiniz.

Sanatseverler ayrıca Glyndebourne, Sadler’s Wells, Classic Spring ve Donmar Warehouse’un performanslarını Marquee TV platformundan ücretsiz izleyebilecekler.

Zürih Operası

1834’te  İsviçre’de inşa edilen Zürih Operası (Opernhaus Zürich) 4 gösterisini Marquee TV platformundan 1 ay boyunca ücretsiz üyelikle erişime açtı.

İzlemek için tıklayınız

Tiyatro Real

Sanatseverler, İspanya’nın Madrid şehrinde 1818 yılında kurulan “Teatro Real”ın 7 oyununa Marquee TV platformu üzerinden ücretsiz olarak 1 ay boyunca erişebilecek.

İzlemek için tıklayınız

New York Metropolitan Operası 

ABD’nin en büyük opera merkezi olan New York Metropolitan geçmiş performanslarının yayınlarını 24 saat boyunca ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşturuyor.

İzlemek için tıklayınız.

Schaubühne

Almanya’nın
ünlü modern tiyatrosu “Schaubühne” 17 Nisan’a kadar performanslarını İngilizce altyazı seçeneğiyle saat 18.30 – 00.00 saatleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

İzlemek için tıklayınız

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu

Bursa Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, arşivindeki 12 oyunu ücretsiz erişime açtı.

İzlemek için tıklayınız

TRT 2

Trt-2 Nisan sonuna kadar “Sanat Heyecanı Evimizde” programıyla tiyatro, opera ve senfoni konserleri yayınlamakta. “Sanat Heyecanı Evimizde” yayın programına buradan ulaşabilirsiniz

https://www.trt2.com.tr/canli-yayin

Evde Sanat Festivali
Evde kal, Sanatsız kalma
3 Görüntüleme

Yorum Yazın