Gerçekten Kimsiniz Siz?

Uzun zamandır yazmaya ara vermiştim. İnsanların belirli zamanlarda gelgit dönemleri olur ya sanırım o evreye ben de dâhil oldum. Sadece işime gidip gelmek suretiyle her şeyden elimi ayağımı çekmiş haldeydim. Neyse ki artık o evreden sıyrıldım galiba. Artık bir şeyler kaleme aldığıma göre iç güveysinden hallice halimde bir umut var.

Sosyal medya üzerinde çokça gezinir haldeyim. Keyifsiz olduğum zamanlarda Ekşi Sözlüğü takip etmeyi huy edindim. Birkaç başlık okuyunca değmeyin keyfime. Acayip şekilde neşem yerine geliyor. Yine bir gün keyifsizim ve Ekşi’yi açtım dolanıyorum. Bir başlık içimdeki uyuyan devi ayağa kaldırdı desem yalan olmaz. Açılan başlık şu şekilde ‘Mesai saatleri içinde dışarıda dolaşan kalabalık’. Bu kitle tez konusu yapalım desek bayağı anketler ellerde araştırılabilinecek kadar ciddi bir potansiyele sahip. Ne zamandır düşünüp kafa yorduğum bu mevzuyu başkalarının da dert edinmesi hoşuma da gitmedi değil. Fakültem Nişantaşı’nda. İşim vardiya düzeni. Tatil zamanlarımın hafta içine denk geldiği günler saat 14.00-16.00 sularında belli işlerimi halletmek için okulun yolunu tutuyorum.

Şişli’ye kadar araçla gelip ondan sonra süregelen yolu yürüyerek kat etmeyi tercih ediyorum. İşte bu ürkünç kalabalık tam da bu evrede boy gösteriyor. Yanlış anlamadınız saat 14.00-16.00 suları. Bu saat aralığı işe gidiş ya da dönüş saati değil, akşam işten çıkış saati değil, öğle molası değil, okula giden öğrencilerin okula giriş-çıkış saati değil, herkesin işinin başında olması gereken bir evre ama her yer hınca hınç dolu. Kafeler insan kaynıyor. Trafik desen o da berbat durumda. İster istemez düşünüyorsunuz. Yahu bunca insanın bu saatte dışarıda ne işi var? İşleri güçleri yok mu? Bu ‘bilinmeyen’ kitle gerçekten işsiz mi? Eğer işsizse tablo gerçekten vahim. Eğer değilse “sizler kimsiniz?” diye haykırasım var.

Ekşi’de bu kitle işsizler, öğrenciler, yaşlılar, emekliler, zenginler, insan ırkının bir grubu, çalışanlar, yazarlar, çizerler, sanatçılar gibi belli sınıflandırılmalarla tanımlanmaya çalışılmış ancak net tespit hala gündemde değil. Eee ben de sormadan edemiyorum gerçekten “kimsiniz siz?”

Gerçekten Kimsiniz Siz?
Meltem Törün
165 Görüntüleme

2 Yorum

  • Meltem Törün dedi ki:

    Yusufcum çok teşekkür ederim,beğenmene sevindim her zaman beklerim mutlaka uğra?

  • yusuf Aktaş dedi ki:

    Meltem kalemine saglik…
    Pazartesi günü o kalabalıgin bir Ferdi bendim itiraf ediyorum 😉

    (Neden limana uğramadin diye sorma ama 😉

Yorum Yazın