Hasan Saygın ”Yılların Ardından / After Years” Resim Sergisi

Hasan Saygın “Yılların Ardından” isimli kişisel resim sergisi ile 23 Eylül – 12 Ekim 2016 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta izleyici ile buluşuyor.

Hasan Saygın konularında Rönesans ressamlarından, nü ve natürmortlardan esinlenmiştir. Realist (gerçekçi) çalışmaları ön plandadır. Yerine göre, geri planda modern renkler ve lekeleriyle çağdaş bir yorum kullanmıştır.

Hasan Saygın Kimdir?

Hasan Saygın, 10 ocak 1958 yılında Burdur’un Karamanlı ilçesinde doğdu. Çocukluğunu, ilk ve ortaokulu Karamanlı’da geçirdi. O yıllarda yaz tatillerinde ailesiyle pancar, anason, soğan, buğday tarlalarında çalışırken hep kafası resimle ilgileniyordu. Kunduracılık mesleğini yapan babası, pancar sularken attığı sigara paketine cebinde taşıdığı küçük kalemiyle desenler yapardı.

Yeteneği öğretmenleri tarafından dikkati çekmesine rağmen yardım göremedi. Lisede resim hocası bir gün dedi ki “Hasan, zannetme ki, bir gün resimlerini galerilerde sergileyip, hayatını kazanacağını.”

Liseden sonra 1977 İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na girdi. Hocaları arasında Balkan Naci Islimyeli, Hüsamettin Koçan, Ergin İnan, Mustafa Pilevneli vardı.

1980 yılında üç aylığına Paris’e gidip, görme şansı oldu. Müzelerde, galerilerde çok şey öğrendi. Eğitimine iki yıl devam ettikten sonra okulu bırakıp, 1982 yılında tekrar Paris’e döndü ve yerleşti. Bir Fransız kadınla evlendi, iki çocukları oldu.

Paris’te “Place des Vosges” da bulunan “Galerie 26” ile on yıl çalıştı. Bunun dışında gene Paris’te bulunan “Galerie Vendôme”, “Galerie Michele Boulet” gibi galerilerde kişisel sergiler açtı. Çok sayıda karma sergilere katılıp, ödüller aldı. Koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunmaktadır.

1997 yılında sanatçı adına Galeri 26’nın hazırladığı bir kitabı yayınlanmıştır.

Son dönemde Fransa’da açılan salonlarda “Grup Sergisi” “Onur Davetlisi” olarak davet edilmektedir.

Hasan Saygın, 34 yıl sonra davet edilerek, ilk kez Türkiye’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde ve İzmir/Konak Güzelyalı’da kişisel sergilerini yapmıştır. Galeri Soyut’ta açılan “Yılları Ardından” adlı sergisi, Türkiye’de açılan 3. kişisel sergisidir.

Eserlerini Fransa’da, Avrupa Ülkelerinde, ABD’de ve Çin’de sergilemeye devam ettirmektedir.

HASAN SAYGIN
”Yılların Ardından / After Years” Resim Sergisi
23 Eylül – 12 Ekim 2016 / Açılış: 23 Eylül Cuma Saat: 18.00-20.00
Galeri Soyut A&B Salonları

”Yılların Ardından / After Years” Resim Sergisi
Hasan Saygın

Yorum Yazın