I. Dünya Savaşı’nda Esir Düşen Türk Askerler

Askerlerimiz, ölmemek için başlarını mecburen suya soktular. Fakat başını Sudan kaldıran artık göremiyordu. Gözleri yanmıştı…

Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de maalesef fayda getirmedi.

Sonunda 15 bin askerimiz kör oldu. Bu insanlık dışı vahşet, 25 Mayıs 1921 tarihinde TBMM.’ de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref Beyler Bir önerge vererek, Mısır’da esirlerin Krizol banyosuna sokularak, 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, Bunun faili olan İngiliz Doktor, Garnizon Komutanı ve Askerlerin cezalandırılması ve Diplomatik olarak gereğinin yapılması için, TBMM’nin teşebbüse geçmesini istediler. Ama Yeni kurulan Devletin bin türlü derdi vardı ve ağır sorunlarla uğraşmakta olan TBMM’ de Bu hesap sorma işi maalesef unutuldu gitti…

MYANMAR’DAKİ BURMA TÜRK ŞEHİTLİĞİ

Esaret içinde geçen yıllar sürecinde vatanından çok uzak bir coğrafyada çeşitli salgın hastalıklar ve esaret şartları nedeniyle Şehit düşen 1.500 Türk Askerini barındıran, o dönemin İngiliz sömürgesi Birmanya, Bugün ki adıyla Myanmar‘da “Thayet Myo” denilen yerde bulunan şehitliktir.

Myanmar’daki vatan evlatlarımız, çeşitli hastalıklara yakalandılar. Kimisi Sıtma oldu… Kimi Verem, Dizanteri…

Yeterli bakım ve Doktor kontrolleri yapılmadığı için birçoğu Şehit düştü. Sağ kalanlar da açlıkla mücadeleyle bünyenin dirençsiz kalmasıyla esaret şartlarına yenik düştü.

Myanmar’daki Şehitlikte, Türkçe ve Burmaca kitabe ve 1916 Mart-Nisan tarihlerine çok fazla sayıda mezar taşı bulunmaktadır. Türk tarihinin hazin sayfalarından birini oluşturan bu şehitlik, gerek ilgisizlik, gerekse de doğa olaylarının etkisiyle bugün neredeyse tamamen ortadan kalkmış durumdadır.

Birinci Dünya Savaşı’nda esir düşen Askerlerimizden Myanmar’da şehit olan askerlerimizin dağılımı:

Meiktila’da 770

Shwebo’da 100

Aungban’da 20  

Thayet’te 330

İşin daha acı tarafı ise, bugün Myanmar’daki Şehitliklerimiz resmen arazi parçası haline gelmiş ve içler acısı bir durumda olmasıdır.

Osmanlı Devleti’nin I. Cihan Harbi’ne girmeden önce İngiltere, Fransa ve Rusya’da binlerce vatandaşı bulunmaktaydı. Osmanlı Devleti’nin tarafsızlığını bozup İttifak devletleri safında savaşa girmesi, bu Devletlerdeki sivil Osmanlı vatandaşlarını oldukça zor duruma düşürmüş oldu. En başta İngiltere olmak üzere Fransa ve Rusya, sınırları dâhilinde bulunan Osmanlı vatandaşlarını “casus” olabilecekleri ihtimaliyle önce gözaltına aldılar ve daha sonra İttifak üyesi diğer ülke vatandaşlarının bulunduğu sivil esir kamplarına yerleştirdiler. Savaş sona erdikten sonra ise bu esirlerin büyük bir kısmı maalesef bulundukları ülkelerde yeniden oturma izni alamadı ve sınır dışı edildi.

3.446 Görüntüleme

Yorum Yazın