Kağıtlar ve insanlar – resim sergisi

Yusuf Şengür “Kağıtlar ve İnsanlar” adlı 3. kişisel sergisi ile Galeri Soyut’ta 9 Ocak – 28 Ocak 2015 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Şengür’ün resimlerinde en başından beri var olan anıştırmalar, görünülerin içine karışmış figür ve objeler bu sergide farklı bir kimlik kazanıyor. Seçtiği kişilerin bireysel özelliklerine yönelen, onlara farklı roller biçen genç sanatçı, bu figürleri resmetmeyi yeğlediği mekanlar aracılığıyla, izleyici ile arasında ortak nokta yakalamaya çalışıyor. Resimlerdeki mekanlar bir çoğumuzun belleğinden zaman zaman çıkıp gelen hatıraların geçtiği yerler, ancak aradan geçen zamanın bu mekanların belleğimizde kalan kısımlarında da etkisini esirgememiş olduğu çok açık. Resimlerde kolaj olarak kullanılan ahşap ve kağıt malzemelerin kullanımı ve yarattığı terk edilmişlik hissi, zamanın bahsettiğimiz etkisini kuvvetlendiriyor. Serginin isminin “Kağıtlar ve İnsanlar” oluşu, insanın birçok duyguyu kalıcı hale getirmek üzere kullandığı yazma eylemine bir övgü niteliğinde ve resimlerde alıntılanmak koşuluyla kimi mısralar okunabiliyor. Figürler ise bu mekanlardan bize göz kırpan, kimilerine göre geçen olayların tanıkları… Şengür bunu izleyicinin de içinde bulunduğu bir süreç olarak niteliyor.

Renkçi bir tavır ile oluşturulan resimlerin genel yaklaşımı bir bütün taşımakla birlikte görülecek ki her biri ayrı tatlar taşıyan, izleyiciyle yeni noktalarda buluşabilen resimler. Bu bilinçli yaklaşım hızlı üretimin yineleme etkisine kapılmadan, her bir resmin kendi içinde bir yapıt olarak ele alınmasını sağlıyor.
1985 doğumlu Yusuf Şengür Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü mezunu. Ulusal yarışmalarda 11 adet ödülü bulunan sanatçının resimleri birçok özel koleksiyon ile müze ve vakıf koleksiyonlarında yer almaktadır.

Açılış: 9 Ocak Cuma, Saat: 18:00 – 20:00, Yer: B Salonu, İnternet Adresi: http://galerisoyut.com.tr/yusuf-sengur-2015/

Galeri Soyut
Yıldızevler Mah. R. Tagore Cad Şehit Mustafa Doğan Sokak No: 82 / A – B Çankaya – 06550 / ANKARA
Tel: (+90312) 438 8670 Faks: (+90312) 438 86 72

Kağıtlar ve İnsanlar
Yusuf Şengür
Galeri Soyut

70 Görüntüleme

Yorum Yazın