Kalbim Mühürlenmeden Resim Sergisi

“Çağımızda yaşayan insan kalabalığının büyük çoğunluğu, buradaki sonlu hayata aldanarak kendisini ayaklarından zincirlerle dünyaya bağlamış ve ölümsüzlüğün yaşanacağı cennete sırtını dönmüş durumdadır.
Kutsal olanla ilişkisini kesen estetikle de kesmiş olur. Gücün, şöhretin ve sınırsız hazzın kölesi durumuna düşer. İnsan varlığın hammaddesini kimin yarattığını unutarak seküler bir kumpasın içerisine kendini kilitlemiştir. İnsanda sanıldığından daha yüksek bir fıtri cevher varken, varlığın salt maddi cephesine değer vererek, mananın yüceltici soluğunu ihmal ediş, sahici mutluluğun, sonsuz kurtuluşun ve ruhsal yücelmenin kapısını kapatmıştır. Selim biçimde düşünmenin ve nezih duyguların genel komuta merkezi insan kalbidir. Kalbini yani vicdanını varoluşun temiz fıtri verilerine kapatanların kalbi mühürlenir. Mühürlenmemiş kalpte sanatın, estetiğin ortaya koyacağı zevki selim oluşur. Kalbi mühürlenenin duyumsayacağı salt hazdır. Hazzı köpürten ise çirkin rekabet, salt biçimli bakış, sahte kurgular ve tribünlere oynanarak yitirilen eğilimlerdir. İnsan, nereden geldiğine, nereye gideceğine, onun maddi ve manevi tüm cevherine bakmaya çalışan resimlerim geçici dünya hayatının güzelliğine dokunsa bile, ebedi yurdumuzun özlemi ile çizilmiştir.

Kalbine maraz bulaştırmamış, onun mühürlenmesine gönlü razı olmayanlara ne mutlu…”

Ressam Tülay Hayat Kılık kimdir?

Tülay Hayat Kılık; Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Tekstil Ana Sanat Bölümünden mezun oldu. İki kişisel sergi, 40’tan fazla yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere karma sergilere katılmıştır. Bu üçüncü kişisel resim sergisidir.
Çalışmaları yağlıboya ve akrilik üzerinedir.

Sergi Adı: Kalbim Mühürlenmeden Resim Sergisi
Sergi Tarihi: 28 Ekim – 3 Kasım 2017
Sergi Yeri: İstanbul Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi

 

Kalbim Mühürlenmeden Resim Sergisi
Ressam Tülay Hayat Kılık kimdir?

Yorum Yazın