Melis Yelman – Yerebatan

 

2019 Aralık aralık ayında ilk teklisi “Acilen” isimli şarkısını dinleyici ile paylaşan Melis Yelman, ikinci çalışması “Yerebatan”ı 21 Şubat 2020 tarihinde Avrupa Müzik etiketi ile yayımladı.

Çağdaş r&b ve minimal pop türlerine yakın işler üreten Melis Yelman, kendi yaşantısından esinlendiği şarkı sözlerinden yola çıkarak, bahsi geçen türlerin ötesinde kendine ait alternatif bir sound ve bir tını yaratmanın peşinde…

Melis Yelman:

Merhaba ben Melis Yelman… 1993 doğumluyum, 2000’ler çocuğu olarak R&B Pop şarkılarla büyüdüm. O zamanın eğlenceli ve güçlü kadınları vardı, Anastacia, Blu Cantrell gibi isimleri çok severdim. Sabancı Üniversitesi’nde mühendislik okudum, o sırada çok sesli müzik yapan korolara dahil oldum, daha sonrasında Fransa, İspanya gibi ülkelerde bu korolarla festivallere katıldık. Caz vokal ve teori dersleri de aldım. Kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum, 7-8 yaşlarında annem ve babam ayrılmadan önce oturduğumuz ilk evde alt komşular şarkıcı kız derdi bana.

Her duruma uyarlanabilir sözler yazmak yerine kendi başımdan geçenleri anlatmayı seviyorum. 

Şu anda genel bir dinleyici topluluğuna da hitap edebilecek biçimde alternatif bir müzik yapma hedefiyle ilerliyorum. Şarkı yaparken en çok eğlendiğim şey akılda kalıcı melodiler bulmak.. Her duruma uyarlanabilir sözler yazmak yerine kendi başımdan geçenleri anlatmayı seviyorum. Yazdığım şey ne kadar özel olursa dinleyen içinde kendine o kadar derin bir yer buluyor, içinden bir cümleyi seçip bana getiriyor, o zaman çok mutlu oluyorum. Acilen’i gerçekten de yabancı bir salonda uyanıp bu duruma bir son vermem lazım diyerek yazmıştım. 4 saat filan hiç durmadan yazmıştım, içimdekileri atmak istiyordum. Yerebatan zaten zamanında tanımış olduğum birinin hikayesi, tezatlarla dolu, çok ilginç biriydi.

Başka birinin benimle ilgili düşündüklerini o an alacağım keyiften daha önemli bulmuyorum.

Bana kendimi en ‘‘gerçek’’ hissettiren müzik tarzı kesinlikle R&B…
Günümüz r&b sanatçılarından en çok Jorja Smith, Kali Uchis, Mahalia, Kaytranada gibi isimleri dinliyorum. Koffee ise son aylarda Dancehall’u bambaşka yere götüren ve müthiş eğlenceli şarkıları olan genç bir Jameikalı kadın, bayılıyorum. Ben hiçbir zaman başkalarının benimle ilgili dediklerini çok umursayan biri olmadım, buna uğraştığımdan değil, genelde aklıma gelmiyor. Bu yüzden sanırım çok şanslıyım. Başka birinin benimle ilgili düşündüklerini o an alacağım keyiften daha önemli bulmuyorum. Sığabildiğim bir salıncak bulduğumda park dolu bile olsa sallanıyorum hala, kulağıma Spotify’ın Next Generation Neo Soul listesini takıp, listeyi tavsiye ederim. Harika hissettiriyor.

3.883 Görüntüleme

Yorum Yazın