Müzeler Evimizde

Dünyaca ünlü müzeler evimize konuk oluyor. Farklı ülkelerde bulunan, kimini gezmesi günler süren, bizi tarihte uzun bir yolculuğa çıkaran müzeleri evimizden gezebileceğiz. Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapındaki müzeler sanal müze uygulaması başlattı. Evinizden gezebileceğiniz sanal müzeleri sizler için derledik.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. 415 yılında inşa edilen kilise İstanbul’un fethine kadar Hagia Sophia (Kutsal Bilgelik) olarak isimlendirilmiştir. 1453 yılında İstanbul’un fethi ile Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beriyse müze olarak hizmet vermektedir.

Gezmek için tıklayın.

Louvre Müzesi

Paris’te bulunan ve yaklaşık 10 futbol sahası büyüklükte bir alanı kaplayan Louvre, dünyanın en büyük sanat müzesidir. Gezmek için bir günün yetmediği müze şimdi evinizde.

Gezmek için tıklayın.

British Museum

Londra’da yer alan müze, dünyanın dört bir yanından getirilen seçkin antik eserleri sergiliyor.  British Museum koronavirüs salgını nedeniyle eserlerinin bir kısmını online erişime açtı.

Gezmek için tıklayın.

Metropolitan Sanat Müzesi

Dünyadaki en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sanat müzesidir.

Gezmek için tıklayın.

Pergamon Müzesi

Yılda bir milyondan fazla ziyaretçisi olan müze Berlin’deki Müzeler Adası’nda bulunan beş müzeden biridir. Türkiye Cumhuriyeti, Bergama ve Milet’ten alınan eserlerle oluşturulan koleksiyonun gün ışığına çıktığı yer Türkiye topraklarında olduğu için, iade edilmesi konusunda Almanya Hükümeti’ne başvurmuştur.

Gezmek için tıklayın.

Rijksmuseum

Amsterdam’daki Museumplein’da yer alan Hollanda ulusal müzesi, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir.

Gezmek için tıklayın.

Pinacoteca di Brera Müzesi

İtalya’da en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan devlet müzesidir. Antik ve modern tarzda İtalyan ressamların eserlerini barındıran müze, 24.000 metrekarelik alanıyla Milano’nun en büyük sergi alanlarından biridir.

Gezmek için tıklayın.

38 Görüntüleme

Yorum Yazın