Müzikal diplomasi

Türkiye dizileriyle bölgede rakip tanımıyor. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) yaptığı bir araştırmaya göre, Orta Doğu da 16 ülkede halkın ortalama %74’ü en az bir Türk dizisi takip ediyor. Türk dizileri Ortadoğu’da bölüm başına 15 ila 75 bin dolarlık bir piyasaya sahip. Uzmanlar dizi ihracatının, Rusya, Balkanlar, Çin ve Ortadoğu’yu kapsayan 60 milyon dolarlık bir pazar olduğunu belirtiyor. Arap yapımcı Daniel Abdulfettah, Hamas ve El Fetih arasındaki çatışmayı anlatan bir Türk dizisinin yayını esnasında her iki tarafında çatışmayı bırakıp diziyi takip ettiği iddiasında bulunuyor. Makedonya Enformasyon ve Toplum Bakanı Ivo Ivanovski Türk dizilerinin ev kadınları üzerinde büyük etkisi olduğunu, Makedon yapımı dizilerin kanallar tarafından tercih edilmediğini bu yüzden 2013 itibarı ile Türk dizilerini kademeli olarak yayından kaldıracaklarını açıkladı. Türk dizilerinin uyarlamalarının yapıldığı Tacikistan ve Azerbaycan’da da benzer tarzda uygulamalar yapıldı. Dizilerin hitabet gücü bölgede o kadar etkili ki bölge yönetimleri kendi halklarına yasaklar getirerek Türk dizilerinin etkisinden kurtulmaya çalışıyor. New York Times’da yayınlanan 17 haziran 2010 tarihli makalede bu konuya değinildi ve  ‘Türkiye, Amerika’nın sadece hayal edebileceği bir şekilde, tv ekranı üzerinden Arapların oturma odalarına ve yemek odalarına girerek Araplarla arasında etkileşim yaratıyor’ dendi.

Ama onların anlayamadıkları, bu etkileşimin, kendiliğinden doğal olarak gelişmesiydi. Üstelik bu etkileşim sadece Ortadoğu’da değil, Kafkas ve Balkan ülkelerinde de izleniyor.Türkiye bölgesinin entertainment lideri. Ancak bu doğal liderliğe ne kadar sahip çıkılıyor?

4 Haziran 2009 günü Amerikan Başkanı Obama Mısır’da Kahire Üniversitesinde bir konuşma yaptı. Bu konuşma ile tüm Müslüman dünyaya sesleniyordu. Başkan Obama, Amerikan halkı adına Mısırlıları, Arapça  ‘Assalaam-u Alaykum’ diyerek selamladıktan bir yıl sonra, 2010 yılının mayıs ayı içerisinde Mısır asıllı Amerikalı sanatçı Kareem Salama Mısır, Fas, Kuveyt, Bahreyn, Suriye, Kudüs ve Ürdün duraklarından oluşan geniş bir turne gerçekleştirdi. CNN verdiği haberde,  ‘Oklahama’dan Kaire’ye uzun bir yol var ama Mısır asıllı Amerika – Oklahamalı Country şarkıcısı Kareem Salama için bu yol eve dönüş yolu gibiydi’ ifadelerini kullandı. ABC News ise Kareem Salama için ‘Amerika’nın ilk Müslüman country sanatçısını Suriyede Tishreen parkında 1000 kişilik büyük bir kalabalık merakla izledi’ diyordu.

107 Görüntüleme

Yorum Yazın