Müzikal diplomasi

Sahneden ikna politikası

Sahnede Oklahoma aksanı ile ingilizce konuşan Salama her cümlesinden sonra üzerinde çok çalıştığı belli olan Arapça cümleler de kullandı. Colombia Barrosse direktörlüğünde, Amerikan Kültür ve Eğitim işlerinden sorumlu devlet bakanlığı tarafından desteklenen ve hatta oluşturulan  bu turne, Amerikalı bir sanatçının Ortadoğu’daki ilk performansı değil. Kareem Salama turnesinden bir ay önce, nisan ayında Hiphop sanatçısı Chen Lo ve Liberation Family ‘Ritim Yolu’ isimli bir turne ile Fas, Tunus, Cezayir, Ürdün, Lübnan ve Suriye turu yaptılar ve çeşitli üniversitelerde ‘workshop’ lar düzenlediler. 11 Eylül’ün hemen arkasından Bush Hükümeti ile başlayan girişimler, danışman Karen Hughes’ın deyimiyle ‘Barışı Sürdürme’çalışmaları şeklinde devam etti.  Beyzbol  oyuncusu Cal Ripkin ve buz pateni dansçısı Michelle Kwan gibi ABD’de tanınan ama Orta Doğu’da pek de bir anlam ifade etmeyen sporcular ve sanatçılar devlet görevlisi olarak bölgeye gelip gittiler.

Kareem Salama yeni bir tür icat ettiğini iddia ediyor ve bu türe ‘doğu-country’ (country-eastern) adını veriyor.

Country-eastern  için, ‘Ortaçağ İslam felsefesini Arap şiirselliğine dayanarak country müzik tınıları ile veriyorum’ diyen Salama, şarkılarında ‘Hallelujah ve Elhamdülillah’ ifadelerini yan yana kullanıyor, ortak noktalar, aile değerleri, sevgi gibi evrensel değerlerden bahsediyor. Sözlerin içinde ‘özgür olabiliriz’ (we can be free), ‘ben senim’ (I am you) gibi sözler yer alıyor. Bu turnelerin bir ilginç yanı da çoğunlukla üniversitelerde ve bedava konserler şeklinde olması. Orkestrada her hangi bir makamsal enstrüman yok., davul, bass gitar, elektro gitar, panço, klavye ve Latin Amerikalı perküsyon aletleri gibi tamamen country tınılarını üreten aletler var.

Obama’nın akıllı gücü ‘entertainment’

Başkan Obama ise, geçen yıl yeni bir kavramdan bahsetti; Amerikanın ‘Smart Power’ ı yani Amerika’nın ‘Akıllı Gücü’.ABD’nin  akıllı bombaları ‘smart bombs’u anımsatan bu kavram çerçevesinde Obama, eğlence dünyasını seferber ederek Müslüman dünyada ülkesinin bozulan imajını düzeltmeye girişti.

‘Askeri Güç’ hedeflerini Bush zamanında belirledi, şimdi sıra ‘beceri gücü’nde.  Amerikan Kültür ve Eğitim işlerinden sorumlu Devlet Bakanlığı’nın etkinlik bütçesi bu sene yaklaşık 11.5 milyon dolar. Bunun büyük bir bölümü de bahar havasını yaşayan Ortadoğu’daki etkinliklere ayrılmış durumda.  Bütün Ortadoğu ve Kafkasların, hatta Balkanların dahi Entertainment lideri olan Türkiye ve Kültür Başkenti olan İstanbul Ortadoğuda ‘smart power’ ını konuşturacak ne yapıyor?

 

Yumuşak güç nedir?
Müzikal diplomasi nedir?
Kamu diplomasisi nedir?
Kent diplomasisi nedir?
106 Görüntüleme

Yorum Yazın