Ölçünün de ölçüsü vardır, insanda bu vicdandır

Her insan, insanlığın küçük bir özetidir. İnsanlık ilk gününden bu yana evreni, canlı, cansız varlığı anlamak, varlığın manasını keşfetmek için sürekli zihin yoruyor. Hayatın manası ve mahiyeti üzerine düşünenlerin tarihin farklı dönemlerinde insanı ölçü aldığı malumdur. Antik dönemlerde mesela Protagoras insan-ölçü tabirini kullanmıştır. Bir başka düşünür Publius Terentius’un, birçoğumuzun aşina olduğu sözü ise hiç eskimemiş, yankısı gök kubbede süregelmiştir: “Ben bir insanım ve insana dair hiçbir şey bana yabancı değildir.”

Bu söz eminim hiçbirimize yabancı gelmiyordur. Kendimize baktığımızda insanlığı; başka insanlara baktığımızda eminim kendimizi görüyoruzdur.

Kendimizle diğer insanlar arasında özdeşlik kurmuyorsak, kendimizi bir diğerinin gözünden görmüyorsak ölçümüzde, standartlarımızda bir sapma var demektir. Ahlak sahibi bir kimse ile ahlaksız bir kimse arasındaki ayrım tam da burada açığa çıkıyor. Bir düşünsenize, bizim kendimizi bilmediğimiz bir halde, bir diğerini tanıyıp sayma imkânımız olabilir mi?

Herhalde “Kendini bilen, Rabbini bilir” sözünün manası da bu kapsamda düşünülebilir.

Öyle bir savruluyor ki insan. Öyle bir unutuyor ki kendini, varlığı, hayatın manasını. Dün söylediğini bugün hatırlamıyor. Bugün dediklerinin dün de bırakın izini, esamesi okunmuyor.

İnsanın ölçü olmaktan çıktığı, insanın ölçüyü kaçırdığı anlar, dönemler tarihte öyle çok ki, saymakla biter mi? Savaşlar, istilalar, yağmalar, talanlar, sömürgecilik, köle ticareti, açlık, kıtlık, yokluk, yoksulluk…

İnsan, insanlığın tarihine dönüp baktığında, “Tüm bunlar ne uğruna?” diye sormaktan alamıyor kendini. Sormuyorsa, ya da soranları ayıplayıp kınıyorsa, ölçümüzde bir sapma yok mudur? Sorarım size.

Fakat tarihin geçmişten gelip geleceğe uzanan, kimi zaman sarp, kimi zaman dolambaçlı, kimi zaman meşakkatli kimi zaman mesut akışına bakınca nice muazzez, vakarlı, erdemli sahnelere de şahit oluruz. Geçmişte yaşamış mübarek insanları, velileri sözleriyle yücelten bizler, neden o insanların yolundan gitmeyi yük sayarız kendimize? Sorarım size, o vakit, sözümüzle özümüz, fikrimizle yaşantımız, olduğumuzla göründüğümüz arasında bir uçurum oluşmaz mı? Sorarım size, ikiyüzlülüğü, çatal dilliliği bir erdem sayabilir miyiz?

Her şeyin bir ölçüsü, uyumu, oranı vardır.

Ölçünün de ölçüsü vardır.

Derin bir nefes alıp, sakin bir zihinle “Ölçünün manası nedir?” diye düşünelim. Kendimizi inceleyelim tepeden tırnağa; çevremize bakalım; sokağın köşesini, şehrin meydanını canlandıralım zihnimizde. Sevdiğimiz veya nefret ettiğimiz neler varsa, zihnimizim mahzenlerine inip, yoklayalım her birini tek tek. Somut nesneler, soyut kavramlar, isimler, kelimeler, gölgeler, renkler, doğa, canlılar… İnsanlar… İnsanların erdemli davranışları veyahut tuhaf hal ve hareketleri… Ağlayan insanlar, gülen insanlar, birbirini üzen, yaralayan insanlar… Tanıdığı, tanımadığı insanlar için varını yoğunu ortaya koyan cefakâr, vefakâr insanlar… Üç kuruş için insanları dolandırıp umutlarını tüketen insanlar…

210 Görüntüleme

Yorum Yazın