Ortadünya’da bir gece

Fantastik dünyaya doğru bir yol alalım istedim. Fantastik dendiğinde her şey çok uzak, ütopik, ulaşılmaz olarak görüldüğünden ilgi çekici gelir bana. Bazen o kadar da ulaşılmaz gelmiyor aslında; Tolkien ve Lord of The Rings üçlemesine baktığımızda yaşananlar, karakterler, pek çok davranış biçimleri, ilişkiler bu dünya düzeninde de söz konusu. Nasıl mı? Hemen anlatıyorum.

Shire’le başlayalım; Shire çok güzel bir hobbit köyü. Her yer yemyeşil. Hobbitler bahçeyle uğraşıyorlar, onlar da evleniyorlar düğün yapıyorlar, sonrasında içki içiyorlar, tütün içiyorlar, dans ediyorlar, her şeyden öte orada mutlular. Sevimsiz hobbitler, sevimsiz karakterler yok mu? Pek tabi var, bu dünyada da olduğu gibi. Bu dünyada, yaşadığımız dünyada köyler yok mu, doğa harikası köyler? Tabi ki de var. Bu tür ilişkiler söz konusu değil mi? Evet söz konusu. Mesela ben de son bir senedir bir köyde yaşıyorum, Demirkapı köyü. Burada ‘suyun çıktığı yer’ dedikleri bir yer var. Çok efsanevi gelmişti ilk duyduğumda. Sanki su, dünya üzerinde ilk burada bulunmuş, sudaki hayat burada başlamış gibi hoşuma gitmişti; lakin buranın adı Shire, Çıkınçıkmazı, Brendibadesi değil; ama burası da bir köy. Bazen gören bir çift göze sahip olmak, belki bir şeyleri tam olarak görmemize yetmiyordur ya da o şekilde görmek istemiyor da olabiliriz. Bu, kişinin gözlerinin neye baktığı, neyi gördüğü ve neyi ne şekilde gördüğüyle bağlantılı. Bu, siyah dediğimiz rengin siyah olmasını kanıtlama çabası değil kesinlikle. Siyahın varolduğunu kabul edip, tüm renkleri birbirine harmanlamaya çalışmakla alakalı. Renkleri başka renklerle karıştırdığınızda bambaşka renkler elde edebilirsiniz, eğer bunu istiyorsanız. Bunlar bir zorunluluk değil, sadece düşünüyorum üzerinde hepsi bu.

Sonrasında gelgelelim bizim güzel ent diyarı Fangorn’a! Fangorn evet entlerden yani ağaçlardan oluşan ormanın adı filmde. Etrafımızda birçok orman var. Gerçi katledilmeye devam ederse Isengard’a dönebilir ormanlarımız, buna çok fazla zaman kaldığını da düşünmüyorum. Bir ağacı yok edecek, onu öldürecek kötü karakterler yok mu yaşadığımız dünyada, namı değer Sarumanlar yok mu sizce? Keşke olmasalardı ama öylece varolmaya devam ediyorlar. Gerçi sonları Sarumanla aynı oluyor bir şekilde; çünkü bu hayatta doğa kendini yeniler.

235 Görüntüleme

Yorum Yazın