Parvin Ghorbanzadeh Dizaji ”Gizem / Mystery” Resim Sergisi

Parvin Dizaji ‘Gizem’ isimli kişisel resim sergisi ile 10 – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında Galeri Soyut B salonunda izleyici ile buluşuyor.

“Gizem” adlı projede insanlığın gizemli olan ruh yapısında yaşanan acıları veya mutlulukları, yalnızlıkları ve tüm duyguları somut bir biçimde göstererek, insanların belki tek bir isteğini yani sevmek ve sevilmeyi hatırlatmak istemişimdir.

Hayatın zorluklarının insanı olgunlaştığı söylenir, belki bu zorluklar ruhumuzu da olgunlaştırır ve düşüncelerimizi ve onun sonucunda bu düşüncelerle yarattığımız her sanat eserini de. Bu seride yer alan eserlerdeki vurgular, yaratmaya çalıştığım duygusal gerilimler ve kendime özgü kompozisyon kurgularımla dışavrumcu çalışmalar ortaya çıkmıştır. Yaşadığım dönemin olaylarını betimleyerek, bedende yaşanan acılar çok sert,  kahve tonlardaki  renkler, küflenmiş ve paslanmış metal renklerle zenginleşmiştir.

Bazen kendine sarılmış, bazen yalnızlığı sergileyen ama dik duran bedenler. Bedenlerin deforme hallerini ve bazende estetik olarak görünümlerinde hep gizlenen bir bastırılmış duygular var; yalnızlık, öfke, korku, ezilmiş ve morarmış özgürlük, dayak yemiş yürekler ve en güzeli aşk ve sevgi her şeye rağmen. Bu gizemli bedenleri özellikle kadınların yaşadığı duygusal hayatını ve iç dünyasını kendime ait özgün bir teknik ve kompozisyon ile anlatmaya çalıştım.

Resimlerde öznenin kadın mı erkek mi olduğunun bir önemi yoktur. Çünkü düşündüğüm tek bir nesne insandır ve sadece derdini anlatan insan bedeni ve vücudu. Biçimci yanımın etkisiyle içe yönelik kaygılarım olduğu için ve biçim dilimin öncelikli olarak öne çıkmasını sağlamak amacıyla çalışmalarımda renge çok fazla ağırlık verilmemiştir. Benim için renk ve plastik çok önemli olmadığı için renk monokorom ağırlıklıdır.

Parvin Ghorbanzadeh Dizaji Kimdir?

Tebriz, İran doğumlu olan Parvin Dizaji, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayarak, aynı üniversitenin resim bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. Sanatçının şu ana kadar 3 kişisel sergisi  ve 20 den fazla karma sergisi oldu. (Türkiye, İran, İngiltere, Amerika, Kosova). Land Art çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçının resim, illüstrasyon ve moda tasarım festivallerinde ödülleri bulunmaktadır. İran ve Türkiye’de İllüstrasyon üzerine yaklaşık 10 adet çocuk kitabı yayınlanmış olan sanatçı, Ankara’da ikamet etmektedir.

78 Görüntüleme

Yorum Yazın