Radyo haberciliğinin geleceği

Radyo haberciliği yok oluşa mı yoksa yeniden doğuşa mı ilerliyor?

Hemen her şeyin hızla değiştiği, bilgi ve becerilerin evrenselleştiği, diğer bir deyişle küreselleştiği bir çağda yaşıyoruz. Her şey değişirken iletişim araçları ve kullanıcılarının da bundan nasibini almaması imkânsız. Habercilik, özel olarak da radyo haberciliği, bu değişimin açıkça görüldüğü alanlardan biri…

Radyo haberciliği teknolojinin gelişip değişmesiyle, hem çalışma koşulları hem de haber üretimi anlamında farklılaşıyor. Radyonun kendisi ticari radyoların artışıyla birlikte adeta müzik kutularına dönüşürken, var olan az sayıdaki haber radyosu da ayakta kalma mücadelesine devam ediyor.

Bugün artık televizyon ve radyo yayınları iç içe geçmiş vaziyette. Öyle ki radyo programlarının bir kısmı, özellikle de TV haberleri radyolardan yayınlanıyor, radyonun özgün haber programları üretebilme imkânları gün geçtikçe azalıyor. Zaten geçmişte radyolarda yayınlanan haber program sayısıyla bugünküler karşılaştırılırsa, radyo haberlerinin yayın akışındaki ağırlığının dramatik bir şekilde azaldığı görülebilir. Bu süreç, korkarım ki TV, internet, gazete, ajanslar gibi haber kaynaklarına aşırı bağımlılığa, ardından da bir yok oluşa doğru yönelecek gibi gözüküyor.

TV’nin yaygınlaşmasıyla, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren zaten önemi azalmaya başlayan radyo, günümüzde haber üretiminin ekonomik maliyetini karşılayamadığı için diğer haber kaynaklarına göbekten bağlı, özgün haber üretemeyen bir iletişim aracı haline gelmiştir. Ticari radyoların daha çok ekonomik nedenlerle müzik kutusuna dönüştüğü ya da radyo haberciliği açısından diğer haber kaynaklarına bağımlı hale geldiği günümüzde kamu yayıncılığı yapan TRT, radyo haberciliği açısından incelenmeye değer bir yapı arz ediyor.

TRT radyolarında haber programlarının bulunduğu kanal, Radyo 1’dir. Genel olarak hafta içi yayınlanan TRT Radyo 1’deki haber programlarının en bilinenleri, “Gündem” adlı Ankara merkezli program ile “Günötesi” ve “Haber-Yorum” adlı İstanbul merkezli iki programdır.

TRT Radyo 1’deki haber programlarının hiçbirinde muhabir çalışmamaktadır. Birden fazla yapımcı tarafından hazırlanan bu programlar, genellikle bir spiker tarafından seslendirilmektedir. Yapımcılar, programın konu ve konuklarını, konuklara sorulacak soruları kendileri belirlemekte; ayrıca spikerler de yayın sırasında yeni sorular üretebilmektedir. Her üç program da temel olarak, günün gündemini uzman konuklara yorumlatmayı amaçlamaktadır.

59 Görüntüleme

Yorum Yazın