Rum şarkıcı Papagika’dan Çanakkale ağıtı

Bugün 18 Mart ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü’.Yani vatanları uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden kahramanlarımızı hasret ve şükranla anma günü. Bildiğimiz gibi bugüne kadar şanlı destanımız adına her biri birbirinden değerli yüzlerce şarkı, türkü  yazıldı, başarıyla seslendirildi ve her biri yüreğimize işledi.

Birazdan dinleyeceğiniz ve duyunca bir hayli aşina olacağınız kayıt da, Çanakkale destanı deyince ilk akla gelen eserlerden biri. 1923 yılında kaydedilen bu kayıt, uzun yıllar Amerika’da yaşamını sürdüren Rum kökenli rebetiko sanatçısı Marika Papagika’ya (1890-1943) ait. Marika Papagika, bu kayıtta Çanakkale şehitleri için yakılmış bir ağıt olan ‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’ türküsünü söylüyor. Hem de Çanakkale türküsünü o kadar içten, o kadar etkileyici söylüyor ki o dönemde bu topraklarda yaşayan müslim-gayrimüslim tüm vatanseverlerin ortak acısına tercüman oluyor.

Marika Papagika

Papagika, 1890 yılında Kos adasında dünyaya geldi. Birinci dünya savaşının en sıcak döneminde, 1915’te binlerce insan gibi o da ülkesini bırakıp ABD’ye göçtü. 1920’lerde eşi Kostas ile birlikte New York’ta bir kulüp açarak özlem duyduğu kendi coğrafyasının şarkılarını seslendirdi. 1943 yılında da vefat etti.

Rum şarkıcı Papagika’dan Çanakkale ağıtı
Meltem Törün
123 Görüntüleme

Yorum Yazın