Sevgili Hocam Necdet Kaya Niş

Ankara’nın kenar mahallesi olan Hacettepe semtinin bir ucu Cebeci’ye, diğer ucu Samanpazarı’na, arka tarafı Hisar ‘a, ön tarafı ise günümüzdeki Hacettepe Üniversitesi ve Hastanesi’ne dayanan büyük bir yerleşim yeridir. Eskilerin Hamamönü diye isimlendirdiği yer ile özdeştir. Meşhur Karacabey Hamamı ve Hacettepe Hastanesi’nin bulunduğu bölgede,  büyük havuzlu parkı ile akıllarda kalmıştır. O dönemde çoğu Ankaralının bile çekinerek gezdiği Hacettepe semti,  kabadayı ve bıçkın delikanlıların adeta mekanı olmuştu. Birçok kavga ve cinayete tanıklık etmiş ve ileride bu kabadayılara özenen, onlar gibi olmayı düşünen gençler arasından sıyrılarak,  kendisini Hacettepe futbol takımında bulan pırıl pırıl bir insandır Necdet Hoca.

Bir semt takımı olması nedeniyle, o dönem Hacettepe, Ankara’da taraftarı olan tek kulüptü. Maçlarda maraton diye tabir edilen bölüm tamamen dolar, trompetçi Sina Dıraz ve arkadaşları çaldıkları melodilerle taraftarı coşturur, orkestranın çaldığı ”yine yeşerdi fındık dalları” isimli türküyü hep bir ağızdan söyleyerek takıma destek verirlerdi.

Necdet Niş,1959-1967 yılları arası Hacettepe’de futbol oynamış, her iki ayağını da mükemmel kullanan başarılı bir futbolcudur. Açılan antrenör kursuna katılarak mesleğe adımını atmış ve ilk deneyimini o yıllarda Ankara’nın ilçe takımı olan Kırıkkalespor’da yapmıştır.

Mesleğinin ilk yılında Türk futbol tarihinin en olaylı ikinci maçı olarak tarihe geçen,  Kırıkkalespor-Tarsus İdman Yurdu maçını yaşamıştır. Büyük olayların ve can kayıplarının yaşandığı bu maçtan sonra, futbol federasyonu Kırıkkalespor antrenörü Necdet Niş’e yatıştırıcı tutumundan ötürü teşekkür mektubu yazılmasına karar vermiştir. Dikkat edilecek nokta, bu maç sonrası Necdet Niş’in takımı kaybetmiş, şampiyonluktan olmuş ama o bir spor adamına yakışır biçimde, olayları tahrik etmemiş ve olgunlukla ortamı yatıştırmaya çalışmıştır.

Günümüze ait futbol anlayışı bu değerli insanları daha bir özletir oldu.   Koca kulüp başkanları, milyon dolarlık çalıştırıcılar, gerginlik yaratan sözleri,  zehir zemberek açıklamaları ile gündem yaratmaya devam ederken, beraberinde nefret dolu bir futbol seyircisini de bu tutumlarıyla şekillendiriyorlar.

Yıl 1969 ve Necdet ağabey futbol oynadığı takıma yani Hacettepe’ye çalıştırıcı oldu. Bir yıl önce birinci ligden düşen Hacettepe içinde kalan tecrübeli futbolcularla biz gençleri de aralarına katarak, iki yıl aralıksız hocalığımı yapacaktı. Üniversite rektörü İhsan Doğramacı bu takımı Arsenal yapacağım demesine rağmen, takımla ilgilenmeyerek adeta kaderine terk edecek, çok zor şartlar altında çalışan Necdet ağabey mütevazi kadrosu ile takımı kümede bırakacaktı.

195 Görüntüleme

2 Yorum

  • Sait dedi ki:

    Bir Kırıkkalespor taraftarıyım. Hayatımda sadece Kırmızı-lacivert ve beyaz renkler var. Necdet hocamızı tarihimizi araştırdıkça, bize büyüklerimizin dilinin döndüğü kadar anlattıklarıyla biliyoruz. 1969 yılında istenmeyen olaylar olmuş. Ancak hocamız kendisine yakışanı yapmış. O yıllara ait ortamı, takımı, maçları ve unutamadığı anılarını bir kitap haline getirse keşke bizde okusak onun eşsiz bilgilerinden ve anılarından faydalansak. Kırıkkalespor şuanda 10 trilyon borç yüklenmiş ve Bölgesel Amatör Lig’de terk edilmiştir. 8 Şubat 2015 günü Keçiören’de Bağlumspor ile oynadık ve 1-0 kazandık. 600-700 taraftarımız vardı maçta. BAL’dan kurtulma çabası içindeyiz. Ve bizi bu hale getirenleri gördükçe, Necdet Niş gibi değerli hocalarımıza saygımız ve sevgimiz katlanarak artıyor. Biz o yılları istiyoruz, para pul istemiyoruz sadece ruh istiyoruz. 🙁

  • Lütfü YANAR dedi ki:

    Bir Hacettepeli olarak Sevgili Necdet Niş ve Baki Süha kardeşimle birlikte olma mutluluğuna erişebilen nadir kişilerden birisiyim. Hacettepe en güzel yıllarını ve sonuçlarını, bu dost kişilerin birlikte oldukları zamanlarda yaşamışlardır. Bu bağlamda Eb’ediyete intikal eden Hacettepeli Başkanlar, yöneticiler, taraftarlar ve futbolcu kardeşlerimize Allahtan rahmet; yaşayanlarada sağlıklı ve mutlu güzel yıllar dilerim. NE MUTLU HACETTEPELİ’LERE VE HACETTEPELİ’YİM DİYENLERE…

Yorum Yazın