Sinop’u dünya ile buluşturan sanat Bienali: Sinopale

Sinop bu yaz 6 Ağustos – 7 Eylül 2016 tarihleri arasında Sinopale – Uluslararası
Sinop Bienali’ne 6. kez ev sahipliği yapıyor. “Transposition/Aktarım” kavramı çerçevesinde sergiler, workshoplar, seminer ve söyleşiler, performans ve film gösterilerine yer veren Sinopale’ye dünyanın farklı ülkelerinden katılan sanatçılar, “paylaşıma dayalı bir sanat üretimi” modelini Sinopluların aktif katılımıyla
hayata geçirecek.

Uluslararası çağdaş sanatı Sinop’a taşıyan Sinopale – Uluslararası Sinop Bienali, iki yılda bir uluslararası katılımla düzenlenerek çağdaş sanatı Sinop’a taşıyor. Bu yıl 10. yılını kutlayan Sinopale – Uluslararası Sinop Bienali, yerel kalkınmada sivil toplumun kültür ve sanat temelli diyalog geliştirmek amacıyla “paylaşıma dayalı bir sanat üretimi” modelinde bir araya gelmesini sağlayan uluslararası bir proje olarak Sinop’un kent kültürü gelişimine önemli katkılar sağlıyor.

6 Ağustos – 7 Eylül 2016 tarihleri arasında “Transposition/Aktarım” kavramı çerçevesinde gerçekleştirilecek olan Sinopale’6 – Uluslararası Sinop Bienali, Avrupa Kültür Derneği organziasyonuyla Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Sinop Belediyesi işbirliği ile hayata geçiriliyor. Sinop’ta Eski Buzhane Binası, Sinop Hal Buluşma Merkezi Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi, Mimarlar Odası Sinop Şubesi Binası, Arkeoloji Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Eski Cam Fabrikası, dükkanlar ve halka açık alanlarda düzenlenecek Bienalin küratörlüğünü
T. Melih Görgün, Nike Baetzner ve Jonatan Habib Engqvist üstleniyor. Bienal kapsamında sergiler, workshoplar, seminer ve söyleşiler, performans ve film gösterileri yer alacak.

Sinop halkı seyirci değil katılımcı

Bienalin küratörlerinden T. Melih Görgün, Sinopale’6’nın kavramsal yaklaşımı hakkında şunları söylüyor: “2016 yazı Sinop’ta, karşı duruşların, sivil toplum inisiyatifleri ve yerel hareketlerin birbirleriyle uyumunu, ekolojik aktivizmin ve geleneksel olmayan politikaların çeşitli formlarını araştıran; paylaşımcı sanatsal süreçleri, ortaklıkları ve farklılıkları bir araya getiren bir yaz olacak. Sinopale kapsamında davet edilen sanatçılar mekana bağlı çalışmalar gerçekleştirirken, Sinoplularla birlikte yatay bir işbirliği içinde çalışarak estetik, sosyal ve politik uygulama alanları yaratacaklar. Sinopale 6, “Transposition/ Aktarım” kavramı etrafında şekilleniyor. “Transposition/Aktarım” çeşitli anlamlara sahip bir kelime; hepsi de değerler arasında bir durumu ifade ediyor. Arada kalmış boşluklarla oynayarak, ilerlemeye ve aktarımlara, hareket ve görselleştirme bağlamında kavramsal bir alan yaratmaya olanak sağlayacak.”

161 Görüntüleme

Yorum Yazın