Sonsuza Kadar Kalben

Geçtiğimiz Eylül ayı ‘Yekta Kopan ile Noktalı Virgül’ programını izlerken işittim ki çok sevdiğim Kalben Ekim ayının son haftası bir albüm çıkaracakmış. Bunu duyunca heyecanla başladım beklemeye.

Öyle her albümü dört gözle beklemem tabi, Kalben’in yeri her zaman ayrıdır. Sofar’da ve Listelist’te sergilediği muhteşem performanslardan bu yana tanırım kendisini. Mesela ‘Çorap’ parçasıyla ‘Neden istiyorsun uzaklara gitmemi neden götürmedin bir çay bahçesine? Ne bir sinema ne de Burgazada oldu ömrümde.’ derken dünya üzerinde yaşayan ve eşinin asosyalliğinden yakınan tüm hemcinslerimin derdine tercüman olduğunu düşünürüm.

‘Saçlar’ parçasının da farklı bir yeri vardır bende. Bu şarkıyı her dinlediğimde üniversitedeki ev diyaloglarımız aklıma gelir. Temizlik yapma dürtüsü beyni tetiklediğinde hemen yerdeki saçlara odaklanıp ‘Her yerde saç var, kimin bu saçlar?’ sorusunu sormadan temizliğe başlamazdık. Diyaloğun sonunda da yerden alınan saç örneklerinin kime ait olduğunu (ev ahalisi, eve gelen giden herkes) analiz etme çabası sonunda kimseyi suçlayamayıp kod adı bilinmeyen saçları toplar temizliğe devam ederdik. Bu gibi anılar, bir sürü birikmişlikler ve onlarcasını ‘Fırtınalar’, ‘Mitoz Mayoz’, ‘Taşikardi’, ‘Aramızda’, ‘Yol’, ‘Doya Doya’, ‘Böylesi Daha İyi’, ‘Sadece’, ‘Haydi Söyle’, ‘Ömür Geçmez’ dinleyerek atlatmışlığım vardır.

Velhasılkelam meraktan Ekim ayının sonunu zor ettim derken düzenlemelerini ilk albümde olduğu gibi Kalben’in eşi Berkant Ali İncesaraç’ın üstlendiği ‘Sonsuza Kadar’ın çıkış parçası ‘Ben Her Zaman Sana Aşıktım’ın klibi yayınladı. 31 Ekim’de de ‘Ateşböcekleri’ ile başlayıp ‘İnsanlar’ ile biten 13 parçalık bir serüven elime geçti. Garaj müzik etiketiyle piyasada yerini alan albümde yer alan (‘Derdimin Çiçeği’, ‘Sonsuza Kadar’, ‘Al Beni’, ‘Yalakanım Bebeğim’, ‘Yara’, ‘Efendi’, ‘Kapı’, ‘İnsanlar’, ‘Ateşböcekleri’) parçaların hepsi muhteşem her biri ayrı muazzam emekler. Eskiden Kalben konserlerinde de dinleme şansına nail olduğumuz ‘Kapı’, ‘Sakin Ol Evladım’, ‘Yara’, ‘Derdimin Çiçeği’ gibi şarkıların da albümdeki versiyonları bir hayli muhteşem olmuş.

‘Sonsuza Kadar’ı baştan sona dinledikten sonra Kalben’in 2016 yılında Hürriyet gazetesinden Güliz Arslan’a verdiği ‘Aşık olduğum biriyle evlenme şansına eriştim, umarım dünya bu hakkı herkese tanır.’ gibi insanlık, sevgi, aşk adına umut verici cümlelerinin yer aldığı ve beni 12’den vuran o röportajı aklıma geldi. Tam da bu röportajda söz ettiği gibi eşine sırılsıklam aşık bir kadın hissettim albümde. Ayrıca söz ve müziği Nil Karaibrahimgil’e ait olan ‘Rüzgar’ coverı Kalben’de de bir hayli güzel durmuş. Tabi her güzelin gönlünde bir aslan yatar benim  favori parçam ‘Al Beni’. Şimdiden alan, dinleyen paylaşan, benim gibi kendinde Kalben’den bir parça bir şeyler bulan herkese sevgiler, selamlar. Kalben’e de sonsuz başarılar.

169 Görüntüleme

Yorum Yazın