Spor, insan ve çocuk: Doğumdan ilkadıma

İnsan yaşamındaki hareketlilik, bebeğin anne karnında şekillenip yaklaşık altı aylık olmasından sonra başlar. El ve ayak oluşumu ile birlikte hareketli bir yaşam süreci başlamış, anne karnında ilk şutlar çekilmeye başlanmıştır.

Kol ve bacak kasları yavaş yavaş oluşmuş ve artık kuvvetlenme ihtiyacını duymuştur. Bu kaslar ileride çocuğun tüm yaşam boyunca hareketliliğini sağlayacak kaslardır. Kollar ve bacaklar vücudun en hareketli organlarıdır. Bu hareketliliğin doğum esnasında anneye yardımcı olduğu kanaatindeyim.

Çocuk dünyaya geldikten sonra bilinçsiz, ancak aktif bir hareketlenme içinde olur. Bu doğal hareketlilik onu yaşama tutunduracak, büyümesini kolaylaştıracak bir davranış zinciridir. En belirgin hareketlilik kol ve bacaklarda görülür.

Çocuğun en zayıf kasları boyun kaslarıdır. Bu yüzden yeni doğmuş bebek kucağa alındığında boyun kasları zayıf olduğundan başı aşağıya düşer ve boynu kırılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Avuç içi ile boyun kısmına destek yapılmasının nedeni bu bölgedeki kas yapısının zayıflığından kaynaklanır. Diğer zayıf kaslardan bir bölümü ise yüz kaslarıdır.

Çocuk doğduktan sonra bir yaşına ulaşıncaya dek yürüme evresine hazırlanır. Yürüme için başın dik tutulması, bunun da yapılabilmesi için boyun kaslarının yeterince kuvvetlenmesi gerekir. Aksi takdirde yürümeye geçiş gecikecektir. Bebekler doğası gereği emerken veya yatar vaziyette eller tutulduğunda, boynunu kaldırarak bir dizi hareket yapar. Bu bilinçsizce yapılan hareketler onun boyun kaslarını güçlendirir.

Boyun kaslarının kuvvetlenmesi ve başın dik tutulmasından sonra sıra destekli oturmaya gelir. Çocuk bulunduğu yerde, yastıklarla desteklenerek oturtulur. Bu aşamada kendine hakimiyeti zayıftır, yardım ve kontrol gereklidir. Bu evre sonrasında kendi başına oturma pozisyonu gelir ki hızla gelişen kol ve bacak kasları yardımı ile bu eylemi kendi başına yapabilmeyi öğrenmiştir. Yine karın kaslarının güçlenmesi nedeniyle destek almadan oturabilmektedir.

Emeklemeye geçiş bebeğin yaklaşık yedi aylık olması ile başlar. Sportif açıdan gözleme müsait bir dönemdir. Kas gelişimi bu dönemde de devam etmekte olup, kol, bacak, karın, boyun, sırt kaslarının artık birlikte çalışmaya başladığı aşamadır. Bir başka deyişle insanın yaşamı süresince gerçekleştireceği kas koordinasyonunun başlangıcıdır. Bebek bu dönemde kendi vücut ağırlığıyla izotonik (bir yük altına girilerek yapılan kuvvet çalışması) sportif aktivitelerine hız vermiştir.

195 Görüntüleme

Yorum Yazın