Stalker – Bir Ankara Romanı

“Yıllar önce, uzay ve zamanın ortaya çıkmadığı dönemlerde, başka bir evrende tekrar karşılaşmıştık seninle. Sen Satürn’e gitmek istiyordun ama Satürn henüz var olmamıştı ve ben bir şarkı yazmıştım Satürn’ü anlatan…”

“Antik Roma’da insanlar karanlık bir dönemi geride bıraktıklarında şöyle derlerdi: Per aspera ad astra (Zorlukları aşarak, yıldızlara doğru). Bu dünyada yaşam yok. Ama bir gün yıldızlara gitmenin yolunu bulacağız.”

Ufuk S. Yüksel’in gerçek zamanlı olarak ilerleyen, 33 saatlik bir periyodu anlattığı yeni romanı “Stalker” 16 Temmuz’dan itibaren tüm kitapçılarda olacak… 60’ların Fransız Yeni Dalga Sinemasını anımsatan bir teknikle kurgulanan roman 160 sayfa uzunluğunda ve neredeyse hiçbir sahnenin atlanmadığı “tek cut” formunda yazıldı. Kitabın arka planında Mandela etkisi, kuantum mekaniği, paralel evrenler gibi birçok tartışma yer alıyor. Öykü ilerledikçe gri şehrin karanlık sokaklarında gizem gitgide daha da çözülmez bir hal alırken, karakterlerin kendi gerçekliklerinden ve içinde bulundukları zamandan bile şüpheye düşecekleri bir kovalamaca başlayacaktır.

Kitapta Pink Floyd’dan The Beatles’a, Nietzsche’den Heidegger’e çok fazla noktaya referans var. Hayatının bir dönemlerinde Ankara’nın sokaklarında Arayış’la yüzleşmiş; savaşmış, aşık olmuş ya da vazgeçmiş insanlara tanıdık gelecek birçok metafor var kitapta.

Birbirinin aynısı sokaklarda, hiçbiri denize açılmayan sokaklarda; müzikle, alkolle, fantastik idealleriyle hayatta kalmaya çabalayan karakterler, 2010 Ankara’sında geçen bu distopik romanda defalarca korkularıyla ve insan algısının sınırlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Bu paradoks üzerinden Hawking, Heidegger ve Nietzsche’nin zaman teorilerini içinde eriten bir öykü çıkmaktadır karşımıza. Bu yönüyle “Stalker” kesinlikle derine inildikçe felsefenin ve kuramsal fiziğin önemli tartışmalarına dokunan bir metin. Bu tartışmaları daha anlaşılır kılmak için ise Mandela Etkisi gibi spekülatif teoriler üzerinden getirilen örnekler romanın anımsanan noktaları arasında…

Kitabın öne çıkan bir diğer yönü ise Ankara Ünversitesi, Hacettepe Ünversitesi, ODTÜ gibi üniversiteler merkezinde 2010 Ankara’sının çok az ele alınmış kendine özgü karakterini sorgulamaktır. Bu açıdan Stalker 2010’ların başında Türkiye’deki büyük bunalımın başlangıcını da ele alıyor. Öyle ki karakterler hayatta kalmanın yolunu birbirlerine tutunmakta ve müzikte buluyorlar. Sartre’ın Bulantı, Camus’nün yabancılaşma olarak ele aldığı aşkınlık “Stalker”da Arayış olarak karşımıza çıkıyor. “Arayış” Heidegger ve Nietzsche’nin felsefelerinin bir sentezi olarak karşımıza çıkıyor.

Romana adının veren “Stalker” ise, Türkiye’de internet çılgınlığının hızla arttığı bir dönemde, internet üzerinden kurulan kimlikleri, yaratılan karakterleri ve siber boyuttaki karmaşayı sorgulamamıza yardımcı oluyor. Bu yönüyle Stalker Türkiye’de internet tarihinin ilginç bir okuması olarak da değerlendirilebilir. Karakterlerin internet üzerinden birbirini tanımaya çalışması, tutkunun siber boyuttaki hali üzerine bize yeni olanaklar sunuyor. Kısacası Stalker; biraz The Wall, biraz The Beatles, paralel evren kuramları, Arayış ve pek tabii ki Ankara’nın sokakları üzerine yazılmış, teknik olarak çok yeni bir roman.

Ufuk S. Yüksel kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Sonrasında ODTÜ Felsefe’de mastera başladı. Oradan İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçerek aynı bölümde mastera ve doktoraya devam etti.

“Nietzsche’de Güç İstenci Kavramı ve Realist Paradigma” başlıklı master tezinde yeni paradigma karşısında Nietzsche’nin konumunu tartıştı. Doktora tezi üzerine araştırma yapmak için bir dönem University of Florence’ta bulundu. Şu an Zeitgeist ve Wilhelm Reich’ın Orgon kuramı temalı doktora tezi ve University of Birmingham-Altınbaş Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen The Newton Fund destekli proje üzerinde çalışmaya devam etmektedir. Zaman felsefesi, Orgon Kuramı ve Beat Kuşağı temel çalışma alanlarıdır.

Kitaplar: Neo-Beat’in Yol Kitabı, Simülasyon Öyküleri, Route 66.

5 Görüntüleme

Yorum Yazın