Suyla Gelenler

Nükhet Ocak Balkan’ın ebru sergisi “Suyla Gelenler” 5 Mayıs 2015 – 25 Mayıs 2015 tarihleri arasında İsmail Altınok Sanat Merkezin’de izleyicileriyle buluşuyor.

“Ebru, yoğunlaştırılmış sıvının, doğanın canlı renkleriyle ahenk içinde dansetmesi, ebruzenin yaratıcılığının, hayalgücü ile ruh halinin su ve boya ile birleşerek veya çatışarak kağıda aksetmesiyle sonsuzluğa ulaşılması ve renklerin, desenlerin, şekillerin, birbirlerini yok etmeden, birbirlerine karışmadan gizemli bir şekilde kucaklaşmasıdır. Kısaca, ebru sudaki nakıştır.” NÜKHET OCAK BALKAN

Nükhet Ocak Balkan Kimdir?

Nükhet Ocak Balkan Gaziantep’de doğdu. Ankara Hacettepe Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümünden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Milano Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde eğitim gördü. Çeşitli Bakanlık ve kurumlarda çalıştı.

Eşinin görevi dolayısıyla da bulunduğu yabancı ülkelerde yerel kültür, sanat ve toplumsal ve siyasi olayları yakından inceleme olanağını buldu. Pakistan’da batik, Avustralya’da ipek üstüne batik ve Çin resmi (chinese painting) çalışmaları yaptı. Birkaç yıl önce kısa bir süre ebru çalışan sanatçı gönül verdiği ebru çalışmalarına son altı yıldır aralıksız devam etmektedir.

http://www.nukhetocakbalkan.com/index.html

68 Görüntüleme

Yorum Yazın