Teknoloji ve etik

Son yıllarda teknolojik gelişmelerin tavan yaptığı yadsınamaz bir gerçek. Çok fonksiyonlu telefonlar, özelliği geliştikçe boyutu küçülen bilgisayarlar, terabyte seviyesinde depolama alanları, dokunmatik sistemler, olağanüstü yazılımlar ve sürekli gelişen bir dünya aslında teknoloji. İnsanların gelişmekte olan dünya koşullarına uyum sağlayabilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması için teknoloji devi olan firmaların sürekli kendilerini yenilemesi ve inovasyona önem vermesi gerekiyor. Dolayısı ile teknolojik gelişmeler sürekli artan bir grafik izlemektedir.
Teknoloji tabiri caizse bir ilaç gibi her ne kadar insanların hayatını kolaylaştırıp işlerini daha rahat yapmalarını sağlansa da doğru kullanılmadığında başka rahatsızlıklara yol açabilmekte ve zararlı olmaktadır. Her şeyden önce teknolojik ürünleri üreten firmalar etik kuralları göz önünde bulundurmalıdır. Mesela bir yazılım firmasını örnek verecek olursak arka planda şirkete ait tüm verileri gören bu firma müşterisinin şirket bilgilerini korumalı ve o bilgilerin güvenliğini üstlenmelidir. Aynı şekilde sosyal medya şirketlerinin bireylerin özel konuşmaları, şahsi bilgileri ve birbirlerine aktardıkları dosya içeriklerinin gizliliklerinin korunması konusunda ciddi bir özen ve hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

Teknoloji üreten firmaların etik kurallarını dikkate alması önemli olduğu gibi aynı zamanda teknolojiyi kullanan bireylerin de bu kuralları göz ardı etmemesi gerekir. Bu konu da ülke olarak maalesef çok kötü durumdayız. İnternet dolandırıcılığı gibi suçların sayılarının artması toplumdaki bireyleri internet bankacılığı ya da internetten alışveriş gibi konularda tedirgin etmektedir. Kişilerin internet sistemlerine olan güvenini azaltmıştır. Yasal yaptırımlarla bu tarz suçlara caydırıcı cezalar verilerek teknoloji ve internetin daha güvenilir kullanılması sağlanabilinir.

Her alan gibi teknolojide de etik kuralları dikkate alındığında toplumun gözünde daha saygın bir yer alır ve asıl amacına daha rahat ulaşabilir.

230 Görüntüleme

Yorum Yazın