Unutulmuş Çalgıcılar Kulübü

Bundan 2-3 hafta önce elime Günebakan Prodüksiyon’un sahibi Semih Şimşek tarafından gönderilen bir kaset ulaştı. MP3, MP4 hatta iphone çağında kaset ne alaka diyeceksiniz ama bir albümü kaset ya da plaktan dinlemeyi her zaman öncelikli tercihleri arasında yeğleyen ben, yıllar sonra elime yeni basılan bir kaset geçince sevinçten havalara uçtum. Ayrıca çok iddialı olmasa da, arşivimde hâlâ idare eder sayıda kaset ve bir kasetçalar (teyp) mevcut.

Ancak kaseti elime aldığımda duyduğum heyecan, onu kasetçalara koyup dinlemeye başladığım andan itibaren tedirginliğe dönüştü. Kaset, bir metal müzik kasetiydi; bu kaset bunca zaman metal müzik tarzına karşı duyduğum keskin önyargının da farkına varmamı sağladı. Önceleri Death Metal tarzı müziklere pek sıcak bakmayan ve bu tarz müziklerin bağırtıdan ibaret olduğunu düşünen biri olarak, Leader’i dinledikten ve hakkında araştırma yaptıkta sonra, metal müziğe karşı beslediğim ön yargılarımı büyük ölçüde kırdığımı söyleyebilirim.

Semih’in bana gönderdiği kaset üç parçadan oluşan ve UÇK Grind adlı Death Metal grubuna ait olan Leader isimli bir demo. (Aslında Leader UÇK Grind’in 2000 yılında cd formatında basılan ilk demosu; 13 yıl sonra Günebakan Prodüksiyon Leader’ı tekrar kaset olarak piyasaya sürdü.) Tasarımı tümüyle gruba ait olan demonun kapağında Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930’lu yıllarda yayınlanan bir derginin kapağındaki fotoğrafı yer alıyor. Bulgarca ve İngilizce parçalardan oluşan Leader sayesinde hakkında araştırma yapma fırsatı bulduğum UÇK Grind’in geleceğe dair umutlarımı biraz da olsa yeşerttiğini söyleyebilirim. Mesela Grup, UÇK Grind ailesinin bir parçası olmayı gezegenin sahip olduğu güzelliklerin farkında olmak ve bunlara zarar veren ya da yok edenlerin her şekilde karşısında durabilmek şeklinde tanımlıyor. İşte bu yüzden de bu grubun takipçi kitlesi Metal, Punk, Hardcore gibi müzik tarzlarıyla değil duyarlılık, disiplin ve karşı tepkilerle özdeşleştiriliyor.

‘Eğer iyiliğin ne olduğunu bilen insanlar olmasaydık kötülüğü bu kadar önemsiyor olmazdık’ şeklinde bir anlayışa sahip olan UÇK Grind, insanoğlunun günümüzdeki kötülük dolu hareketlerinin etrafı kanser gibi sardığını ifade ederek içlerindeki öfkeyi, nefreti dışa vurmak ve etrafta olup bitenlere bir cevap vermek adına parçalar yapıyorlar. Yaşam felsefelerini yaptıkları müziklerle anlatmaya çalışan UÇK Grind ‘Bu bizim samimi olma şeklimiz. Dünyanın bugünkü haline bir göz atın. Bu gezegeni biz inşa etmedik fakat biz yok ediyoruz. Tepkimiz ve nefretimiz tamamen buna bağlı.

İnsanlık tarihi geçirdiği her geçen gün bir öncekinden daha kötü bir anlayışla hareket etmeye ve felaketler yaratmaya devam ediyor. Doğaya karşı fiziksel olarak zayıf olmamıza rağmen beyin gücümüzü kullanarak bu gezegende bir üstünlük kurmuş durumdayız, fakat bunu asla tamamen olumlu yönde kullanmıyoruz. Açgözlülük ve hırs yüzünden etrafımızda var olan bütün güzellikleri yok ediyoruz.” şeklinde bir ifadeyle kendilerini anlatıyor ve “Üzgünüz ama dünya bu haldeyken kimse bizden mutluluk ve aşk şarkıları beklemesin” diyor.

1999 yılından bu yana müzik hayatına aktif bir şekilde devam eden ve adını Kosova Kurtuluş Ordusu UÇEKA’dan esinlenen UÇK’nin açılımı Unutulmuş Çalgıcılar Kulübü. Ayrıca grubun adını tamamlayan ve bir aşırı metal müzik türü anlamına gelen Grind de UÇK Grind’in tarzını yansıtmak adına güzel bir detay olmuş. Halen gerek Türkiye’de gerekse dünyada birçok bağımsız müzik dükkânında satışta olan Leader, Türk Metal Müzik sektörüne ciddi anlamda emek vermiş olan deneyimli müzisyen kadrosundan oluşuyor. Yaklaşık 9 dakika süren demo çalışmasının kadrosunda vokal/basgitarda Tanju Can, bateride Pedro Loco ve gitarda Neo Nurcanlı isimleri yer alıyor.

5 Görüntüleme

Yorum Yazın