Ustaların Yolunda Ebru sergisi

İTO Yeni Cami Hünkar Kasrı Sergi Salonu bu ay, Uğur TAŞATAN ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları Türk Ebrusu sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gelenekli sanatlarımızdan olan ebrû sanatı, son ustası merhum Mustafa Düzgünman’ın Hakk’a yürüdüğü tarihten bu yana, ustanın sanat geleneğine sadık kalınarak bugünlere getirildi.

Sergide, Hatip Mehmet Efendi, Ethem Efendi, Necmettin Okyay, Mustafa Düzgünman ve Alparslan Babaoğlu ustalara karşı duyulan sorumluluğun bilinci ile hareket edildi ve bu doğrultuda eserler üretilerek hocalardan alınan feyz ile sergiyi izleyicilerle buluşturma cesareti gösterildi.

Sergide Türk Ebrusu’nun geleneklerine bağlı kalınarak yapılan Battal Ebru, Hatip Ebrusu ve Çiçekli Ebrulardan örnekler yer almakta.

Sergiye katılan isimler ise şunlar: Uğur Taşatan, Meryem Uçar, Canan Sevin Bayrı, Dilek Kayir, Emine Cihangir, Hamide Uzun, Hayrunnisa Ocak, Hilal Gümüş, Kübra Tatar, Kübra Turan, Mühide Ağırdıcı, Nuriye Şimşek, Radiye Bağaç.

“Ustaların Yolunda” isimi ebru sergisi İTO Yeni Cami Hünkar Kasrı Sergi Salonu’nda 11 Haziran günü saat 15:00’de izleyici ile buluşacak.

11 Haziran – 26 Haziran 2015
Açılış: 11 Haziran, saat: 15.00

İTO Yeni Cami Hünkâr Kasrı sergi Salonu
Eminönü

Sergiler
Ustaların Yolunda
Ebru Sergisi
İTO Yeni Cami Hünkar Kasrı Sergi Salonu

Yorum Yazın