Yeryüzü Müzesi

Bilimkurgu Kulübü’nün hazırladığı bilimkurgu öykü antolojisi Yeryüzü Müzesi geçtiğimiz Ocak ayında raflarda yerini aldı. İthaki Yayınları tarafından yayınlanan eserde 18 Türk bilimkurgu yazarının 18 kısa öyküsü okurseverle buluştu.

Bülent Akkoç eserin önsözünde eserin önemini şu şekilde ifade ediyor:

“Birbirinden önemli 18 yazardan 18 kısa öykü içeren Yeryüzü Müzesi, bilimkurgu yazınımızın kat ettiği yolu göstermesi açısından tarihi değere sahip. Çünkü bu kadro, bu sorunun cevabı olabilecek nitelikte. O yüzden ben kitaba, ‘Çağdaş Türk Bilimkurgusunun Geçit Töreni” gözüyle bakıyorum. İleride türe dair dönemsel incelemeler ve araştırmalar yapılacak olursa, bu esere bir belirteç edasıyla yaklaşılacağından hiç kuşkum yok.”

Eser dünyaca ünlü bilimkurgu ve fantastik yazarı Ursula K. Le Guin tarafından da bir tebrik mesajıyla desteklendi. Ursula K. Le Guin mesajında: “Bilimkurgu Kulübü’nün, Türkiyeli yazarların bilimkurgu öykülerinden oluşan bir antoloji hazırlıyor olmasına çok sevindim. Bu zor zamanlarda tüm yazarlar, yaratıcılık ilkesine bağlı yaşayan diğer yazarlardan ve bu yazarlara, finansal beklentilerin zincirlerinden kurtulmaları konusunda destek veren yayınevlerinden güç alırlar. Her birimiz, dünyanın dört bir yanında, büyük bir karanlıkta yolumuzu bulmaya çalışıyoruz diyebilirim. Böyle eserler en ihtiyaç duyduğumuz vakitlerde yakılan, etrafımızdakileri ve gitmemiz gereken yolu aydınlatan lambalardır. Bu lambaların yakıtı da hayal gücüdür. Türkiyeli okurlarım, dostlarım ve yoldaş yazarlar, bu ışığın yanmasına vesile olduğunuz için size teşekkürü borç bilirim” sözlerine yer verdi. Bu mesaj 22 Ocak 2018 tarihinde yaşamını yitiren Ursula K. Le Guin’in hayattayken bir kitapta yayımlanmış son sözleri olarak tarihe geçti.

Yazarlar ve öyküleri:

İlk Temas – İsmail Yamanol

Büyük Peri – Selim Erdoğan

Dünya Utanç Günü – Ruhşen Doğan Nar

Tanrıların Doğuşu- Orkun Uçar

Bir Sobeski Deneyi – Selin Arapkirli

Angyra: Geleceğin Ütopyası – Çağrı Mert Bakırcı

Hörgüç – Murat Doğan

Dünyanın Gizli Sahipleri – Kadri Kerem Karanfil

Q.I.A.P. – Feraye Şahin

A-T-G-C – Gökcan Şahin

Robomorfoz – İsmail Yiğit

Bin Yılın Buluşu Cingöz – Sinan İpek

Son Yolculuk – Mikail Boz

Selfie – Murat Başekim

Ruh – Aşkın Güngör

GAITA – Tevfik Uyar

Matruşka – Funda Özlem Şeran

Akıllı Kapı – Müfit Özdeş

Yeryüzü Müzesi
Bilimkurgu Kulübü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir