Yürek

Yürek - Gizem Karagüzel

Her şey olduğu gibi var olsun
Varlık gibi yok olsun
Kolayca, çabucak

Biz mi çok aceleciyiz yoksa değişimden kaçamadığımız bu dünyada hiçbir şey değişmiyor mu? Olay bizim için neyin değişip değişmediğiyle alakalı pek tabii bir yerde de. Ne kadar iyi kalabiliyoruz, kötü kalma süremiz ne kadar uzuyor. İçimizde biriken lavların dünyayla buluşma süresi de doğaya bağlı ve bununla beraber, her şey de birbirine sıkı sıkıya bağlı ta ki bir gün kopana değin bir bağlılık, aynı zamanda derin.
Bu öyle bir lav ki patladığında herkese ve her şeye bir şey bulaştıracak, güzel bir anı bırakacaktı hafızalarda. Yaşanması gereken ne varsa yaşanacaktı tüm bu çelişkiler bulanıklığında. Yaşam bazen yargıçlığa büründürüyordu kişiyi, kendi için ve başkaları için. Her şey hatırlanmalı; hiçbir şey unutulmamalıydı, ben unutmuyordum, en küçük ayrıntıları sözcükleri, cümleleri, tavırları dahi harikulade bir yalınlıkla hatırlıyordum, söylemin ses tonuna kadar, bu iyi bir şey değildi elbette, çünkü size gerçeği veriyordu. Gerçek acılıdır, bilinci verir canlılığa, bilinç ise acıyı kamçılar durmadan ve durmadan. Ve vücudunuzun her zerresiyle oynamaya başlar  zamanla, her yerinizi sarmıştır, kökü kurumayan bir sarmaşık misali, kesip attıkça üreyen, bitmeyen, lakin arada bir sendeleyen. İnsanlar bu bakış açısını karamsarlıkla karıştırır çoğu zaman, karamsarlık, gerçekçiliğin tedavisi olmayan hastalığı gibidir. Pek tabii her ne olursa olsun, bilinçten yoksunluk tüm bu acı ve kedere rağmen yine iyidir, soluğunuzun farkına varmanızı sağlar, tüm bedeninizde olanları engelleyemediğiniz anlarda özellikle.

Kalbi hızlı hızlı çarpıyordu, heyecanlanmışcasına. Fakat heyecanlanacağı herhangi bir şey yoktu. Yaşama uğraşının dışında. En zor heyecan bu olsa gerekti.

Yaşadığımız evrende, ya da yaşadığımızı sandığımız bu evrende, her şeyle iletişim kurabilmeyi bilmek lazım, öncelikle de kendinizle. Kendinizle kuramadığınız her iletişim veyahut kurduğunuzu sandığınız yanıltıcı olabilir. Ve kendinizle iletişim kurmaya gerçek manada başladığınızda , yollar daha engebesiz olacaktır, bu size diğer her şeyi verecektir. Ne bulutların üzerinde olmak isterim, ne de tam olarak yüzeyde, ama her ikisini de bilmek isterim, küçük de olsa bir samimiyetle.

163 Görüntüleme

Anahtar kelimeler

Yorum Yazın