Yüzleşme İmleri – Resim Sergisi

20 Mart – 7 Nisan 2017 tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Sanat Galerisi ‘Yüzleşme İmleri’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.

Bu sergide, Süheyla Sabır, Dilek İnce, Hazan Boran ve İdris Kurt’un ağırlıklı olarak tuval üzerine akrilik ve farklı malzeme tekniği ile gerçekleştirmiş oldukları son iki yılın çalışmaları izlenebilir.

2002 yıllarından günümüze pek çok sergide bir araya gelen dört sanatçı 2010 yılında ‘Kesişen Deneyimler’, 2016 yılında ‘Soyut Yaklaşımlar’ sergilerinin devamı niteliğinde olan ‘Yüzleşme İmleri’ sergisi ile ortak bir dil üzerinden yeni bir söylem oluşturmaktadırlar. Bu sergide, yaşamla, birbirleriyle ve kendileriyle yüzleşerek anlam üretmeye çalışan bir bilincin soyut ifadelerini izleyebilirsiniz. Öz’ün devreye girmesi ile hayat bulan soyut ifade, madde dünyasındaki kalıpların çözümlenmesi, çağrışım uyandıran bir formdan daha çok iç dünyanın matematiğine dayanır.

Sanatçıların resimlerinde üst üste katmanlanmış doku alanlarının formlara dönüşmesi ussal olduğu kadar ruhsal titreşimlerin varlığının modalitesidir. ‘Yüzleşme İmleri’ sergisinin 4 sanatçısının da resim yüzeyini bir tasarım alanı olarak kullanması resim yüzeyine olan bakışımızı ve algılama biçimimizi de belirleyen bir duruş bekliyor. Bu beklenilen bakışla, algı boyutunda yüzleştiğimiz günlük gerçekten daha çok sanatçıların iç gerçekleriyle duygusal ve ruhsal dünyanın elemanları olarak yüzeyde varlık bulan, kişisel imlerini keşfetmiş oluruz. Sanatçıların çalışmalarında ortak olarak görülen resim alanının geometrik parçalanması ise, yeni biçim üretmekten daha çok varlığa dair enerjinin, heyecan ve ruh gerilimin akıl ve mantık kurulmuş bir ifade aracı olarak soyut imlere dönüşmesidir.

Dört sanatçının, uzun zamandır aynı mekanı ortak kullanarak gerçekleştirdikleri çalışmaları, hem kullandıkları estetik dil ve hem de ussal söylemleriyle açısından bir yüzleşmedir. Bunu ‘Yüzleşme İmleri’ sergisi ile dışa açarak izleyici ile paylaşmaktadırlar.

‘YÜZLEŞME İMLERİ’
Açılış: 20 Mart 2017, 18:00
20 Mart – 7 Nisan 2017
Ortaköy Sanat Galerisi
Ortaköy Kültür Merkezi

Dereboyu Cad. No.12/A Ortaköy/İstanbul
(212) 2361027

Yüzleşme İmleri – Resim Sergisi
Yüzleşme İmleri
Süheyla Sabır
Dilek İnce
Hazan Boran
İdris Kurt
Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Sanat Galerisi

Yorum Yazın